Ako vybrať nôž

Ako si vybrať nôž


Pri výbere noža je vždy potrebné si položiť otázku, na čo sa bude nôž používať, aké činnosti sa s ním plánujú vykonávať a čo sa od neho očakáva. Výber noža ovplyvňuje niekoľko faktorov:

Faktor: Čepeľ pevná alebo skladacia?

Pre ťažšie práce, kde potrebné do rezania vložiť príliš veľa sily je vhodnejší nôž s pevnou čepeľou. Sú silnejšie, spoľahlivejšie a jednoduchšie na údržbu a čistotu. Nože s pevnou čepeľou môžu mať tŕň zapustený do rukoväte alebo je nôž vyrobený z jedného kusu ocele a rukoväť tvoria črienky prinitované alebo priskrutkované k oceli. Tieto nože konštrukcie full-tang sú mimoriadne odolné a silné a riziko zlomenia noža pri väčšej záťaži je minimálne.

Naopak na ľahšie činnosti, kde sa nepotrebuje vložiť príliš veľa sily do rezania sú vhodné skladacie, zatváracie nože. Je to hlavne aj v tých prípadoch, keď sa od noža požaduje, aby bol vždy po ruke, ale pri tom bol nenápadný a ľahko prenosný.

Faktor: Čepeľ nerezová, uhlíková alebo keramická

Druh použitého materiálu pri výrobe čepele určuje aj kvalitu noža. Všetky materiály majú svoje klady aj zápory.

Nerezová oceľ obsahuje minimálne 13% chrómu, čo minimalizuje starostlivosť o nôž. Táto oceľ je odolnejšia voči korózii ako uhlíková oceľ, ale brúsenie ostria je o niečo náročnejšie ako aj jeho trvácnosť.

Uhlíková oceľ je zvyčajne tvrdšia a odolnejšia ako oceľ nerezová a jej brúsenie je ľahšie. Jej nevýhodou je, že po každom použití je potrebné jeho čepeľ utrieť do sucha a z času na čas ju pretrieť olejom, aby nechytala patinu a nekorodovala.

Keramická čepeľ sa vyrába suchým lisovaním a spekaním zirkónového prášku, ktorej ostrie je vytvorené diamantovým kotúčom. Zirkón má na stupnici tvrdosti hodnotu 8,5 stupňa pričom kalená oceľ má hodnotu od 6 do 6,5, čo znamená, že keramický nôž má veľmi tvrdé ostrie, ktoré len veľmi zriedkavo potrebuje brúsenie alebo ostrenie. Na strane druhej je tento materiál pomerne krehký a je potrebné s ním zaobchádzať opatrne. Nemožno sním napríklad sekať, či krájať kosti a tiež by nemal padnúť na zem.