Ako vybrať nôž

Ako si vybrať nôž


Pri výbere noža je vždy potrebné si položiť otázku, na čo sa bude nôž používať, aké činnosti sa s ním plánujú vykonávať a čo sa od neho očakáva. Výber noža ovplyvňuje niekoľko faktorov:

Faktor: Čepeľ pevná alebo skladacia?

Pre ťažšie práce, kde potrebné do rezania vložiť príliš veľa sily je vhodnejší nôž s pevnou čepeľou. Sú silnejšie, spoľahlivejšie a jednoduchšie na údržbu a čistotu. Nože s pevnou čepeľou môžu mať tŕň zapustený do rukoväte alebo je nôž vyrobený z jedného kusu ocele a rukoväť tvoria črienky prinitované alebo priskrutkované k oceli. Tieto nože konštrukcie full-tang sú mimoriadne odolné a silné a riziko zlomenia noža pri väčšej záťaži je minimálne.

Naopak na ľahšie činnosti, kde sa nepotrebuje vložiť príliš veľa sily do rezania sú vhodné skladacie, zatváracie nože. Je to hlavne aj v tých prípadoch, keď sa od noža požaduje, aby bol vždy po ruke, ale pri tom bol nenápadný a ľahko prenosný.

Faktor: Čepeľ nerezová, uhlíková alebo keramická

Druh použitého materiálu pri výrobe čepele určuje aj kvalitu noža. Všetky materiály majú svoje klady aj zápory.

Nerezová oceľ obsahuje minimálne 13% chrómu, čo minimalizuje starostlivosť o nôž. Táto oceľ je odolnejšia voči korózii ako uhlíková oceľ, ale brúsenie ostria je o niečo náročnejšie ako aj jeho trvácnosť.

Uhlíková oceľ je zvyčajne tvrdšia a odolnejšia ako oceľ nerezová a jej brúsenie je ľahšie. Jej nevýhodou je, že po každom použití je potrebné jeho čepeľ utrieť do sucha a z času na čas ju pretrieť olejom, aby nechytala patinu a nekorodovala.

Keramická čepeľ sa vyrába suchým lisovaním a spekaním zirkónového prášku, ktorej ostrie je vytvorené diamantovým kotúčom. Zirkón má na stupnici tvrdosti hodnotu 8,5 stupňa pričom kalená oceľ má hodnotu od 6 do 6,5, čo znamená, že keramický nôž má veľmi tvrdé ostrie, ktoré len veľmi zriedkavo potrebuje brúsenie alebo ostrenie. Na strane druhej je tento materiál pomerne krehký a je potrebné s ním zaobchádzať opatrne. Nemožno sním napríklad sekať, či krájať kosti a tiež by nemal padnúť na zem.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie