Ako sa brúsi diamant

Brúsenie diamantu je precízny proces, ktorý sa vykonáva s cieľom vytvoriť lesklý a symetrický povrch s optimálnym rozptylom svetla. Tu je základný opis postupu:

  1. Predbrúsenie (bruting): Na začiatku sa diamant pripraví na brúsenie. Diamantový hrubý kameň sa obrúsi na hrubý tvar podľa plánu brúsenia. Tento hrubý tvar sa zvyčajne nazýva bruting.

  2. Fasetovanie (pavilón): Pavilón je spodná časť diamantu. Brúsiaci stroj s diamantovými kotúčmi a brúsnym práškom pomaly vytvára a dokončuje fasetovanie pavilónu, čo vytvára trojuholníkové alebo lichobežníkové plochy na spodnej strane diamantu.

  3. Fasetovanie (koruna): Koruna je horná časť diamantu. Pomocou rovnakého postupu sa brúsia a vytvárajú fasetové plochy na korune diamantu. Fasetovanie koruny zahŕňa tvorbu tabuľky, hviezdy, bežcov a horných faset.

  4. Girdle (pás): Pás diamantu sa brúsi okolo jeho obvodu a slúži ako spojovacia časť medzi korunou a pavilónom. Môže mať rôzne tvary a hrúbky v závislosti od požadovaného výsledku.

  5. Finálna úprava: Po dokončení brúsenia a tvarovania diamantu nasleduje finálna úprava, ktorá zahŕňa leštenie. Diamant sa leští s pomocou brúsneho prášku a rôznych leštiacich nástrojov, aby sa vytvoril vysoký lesk a odstránili sa drobné škrabance.

Brúsenie diamantu vyžaduje vysokú odbornosť a precízne zručnosti. Profesionálni brusiči diamantov majú dlhoročné skúsenosti a pracujú s veľkou starostlivosťou, aby zachovali čo najviac hmotnosti diamantu a dosiahli optimálnu estetickú a optickú kvalitu.