Avionika

Avionika sa označuje ako súhrn elektronických a elektromechanických zariadení, ktoré sa používajú v lietadlech a iných leteckých prostriedkoch. Avionické systémy umožňujú pilotom kontrolovať, navigovať a monitorovať lietanie a sú nevyhnutné pre bezpečné a efektívne fungovanie lietadiel.

Medzi hlavné avionické systémy patrí palubný počítač, ktorý sa používa na riadenie a monitorovanie lietadla, a navigačné systémy, ktoré pomáhajú pilotom určiť presnú polohu a smer lietadla. Ďalšie dôležité avionické systémy zahŕňajú rádiolokátory, ktoré umožňujú detekciu a sledovanie cieľov na zemi alebo vo vzduchu, a systémy komunikácie, ktoré umožňujú pilotom komunikovať s pozemnými operátormi a inými lietadlami.

Avionické systémy sa v súčasnosti stávajú čoraz sofistikovanejšími a integrácia počítačovej technológie a umelej inteligencie umožňuje vylepšenie výkonnosti a efektivity lietadiel. Avionické systémy môžu byť tiež navrhnuté tak, aby boli modulárne a vymeniteľné, čo umožňuje ľahkú údržbu a opravu.

V súčasnej dobe sa vývoj avionických systémov sústredí na zlepšenie bezpečnosti, interoperability a efektívnosti, a to najmä v oblastiach ako sú automatické riadenie letu, vylepšené navigačné systémy a rýchlejšie a spoľahlivejšie systémy komunikácie. Avionické systémy sa v súčasnosti vyrábajú pre všetky druhy leteckých prostriedkov vrátane civilných a vojenských lietadiel, vrtuľníkov a dronov.