Chata pod Suchým

Chata pod Suchým je nová, dvojposchodová budova s podkrovím, postavená v modernom štýle. Má vkusne zariadené izby a spoločnú nocľaháreň s celkovo až 80 lôžkami. Je osvetlená generátorom a má aj jedáleň a kuchynku, kde si turisti môžu pripraviť jedlo, ako aj vodovod. Prvými nájomcami boli pán Tichánek a jeho manželka od 1. júla 1943, ktorí mali v chate aj svoj byt.

Chata bola pôvodne známa ako Žilinská chata KSTL pod Suchým a navštevovali ju predovšetkým členovia žilinského odboru KSTL a náhodní návštevníci cez víkendy. Postupne sa však začali vracať aj na dovolenkové pobyty. Chata mala pekárenskú pec a chovali sa tam kravy, takže hostia mali k dispozícii čerstvý chlieb a mliečne výrobky vyrábané Tichánkovcami a ich personálom.

V zime roku 1943 sa zvažovala výstavba zjazdovky pri chate, ale v roku 1944 sa situácia zmenila a chata sa stala útočiskom pre partizánov. Tichánkovci chceli chatu opustiť kvôli nebezpečenstvu, ale odbor KSTL v Žiline im to zakázal. 31. októbra 1944 chatu vypálili nemeckí vojaci z pancierovej divízie z Vrútok, pričom pán Tichánek sa o tom dozvedel až v Strečne a keď sa vrátil, už vyšľahli prvé plamene. Jeho zúfalá manželka a personál sedeli na lúke s kôpkou vecí pod chatou, ktorá bola ich celým majetkom. Chata bola úplne zničená a pán Tichánek bol za ňu zodpovedný a mal za ňu zloženú kauciu, takže musel zaplatiť celú škodu. Po skončení vojny chata nefungovala a bola prerobená na sklady. O niečo neskôr bola opäť obnovená a prevádzkovaná ako chata.

Aj napriek tomu, že sa v priebehu rokov zmenila prevádzka a vlastníci, stále sa snaží poskytovať svojim hostiam kvalitné ubytovanie a služby. Okrem ubytovania ponúka chata aj rôzne športové aktivity, ako napríklad lyžovanie, turistiku a iné outdoorové športy. Jej poloha v blízkosti hôr je ideálna pre milovníkov prírody a športu.

Chata pod Suchým je teda miesto, kde sa môžu turisti ubytovať a zároveň si užiť rôzne športové aktivity v prírode. Aj napriek svojej histórii a zmenám v prevádzke sa snaží poskytovať kvalitné služby svojim hostiam. Je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí milujú prírodu a šport a hľadajú kvalitné ubytovanie v horách.