Citrusy

Citrusy sú skupinou ovocia, ktorá je známa svojou kyslosťou a vysokým obsahom vitamínu C. V súčasnosti je známych viac ako 30 druhov citrusových plodov, ale najznámejšími sú pomaranče, citróny, grapefruity a limety.

Pomaranče sú asi najobľúbenejšie citrusové ovocie. Majú sladkú chuť a sú plné vitamínu C, vlákniny a antioxidantov. Existujú dva druhy pomarančov: sladké a horké. Sladké pomaranče sa používajú najčastejšie na konzumáciu ako ovocie, zatiaľ čo horké pomaranče sa používajú na výrobu marmelád a iných druhov sladkostí.

Citrony majú kyslú chuť a sú obľúbené pre svoj silný citrusový aróma. Sú bohaté na vitamín C a antioxidanty a používajú sa najmä na prípravu nápojov, ako napríklad limonády a čaju, a na varenie. Okrem toho sa citrónová šťava často používa na čistenie a dezinfekciu domácnosti.

Grapefruit má silnú, kyslú chuť a sú bohaté na vitamín C a vlákninu. Používajú sa najmä na prípravu šťavy, ale tiež sa pridávajú do šalátov a môžu sa použiť aj pri pečení.

Limety sú malé a kyslé citrusové ovocie, ktoré je obľúbené v juhoamerických a karibských kuchyniach. Používajú sa na prípravu jedál, ako sú guacamole a cezariový šalát, a tiež sa používajú na prípravu nápojov, ako je napríklad mojito.

Okrem týchto najznámejších citrusových plodov existujú aj ďalšie druhy, ako sú mandarínky, klementínky a pomelo. Všetky citrusy majú však spoločné to, že sú zdrojom vitamínu C a mnohých ďalších vitamínov a minerálov. Preto sú dôležitou súčasťou zdravej stravy a životného štýlu.

Zoznam najznámejších citrusových ovocí:

 1. Pomaranče
 2. Citróny
 3. Grapefruity
 4. Limety
 5. Mandarínky
 6. Klementínky
 7. Clementíny
 8. Pomelo
 9. Tangeríny
 10. Yuzu
 11. Bergamoty
 12. Citronelly
 13. Grapefruitovník
 14. Kalamansi
 15. Ugli
 16. Makrutové limety
 17. Šikmé jablko
 18. Kabosu
 19. Sweetie
 20. Trifoliate
 21. Limelquat
 22. Limequat
 23. Meyerové citróny
 24. Sudachi
 25. Haruka
 26. Amanatsu
 27. Bitter oranžové
 28. Zamatové citrusy
 29. Papeda
 30. Ichangské citróny.

Tento zoznam samozrejme neobsahuje všetky druhy citrusov, pretože existujú rôzne hybridy a odrody citrusov, ktoré sú regionálne obmedzené a menej známe.