Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku a jedna z najvýznamnejších turistických atrakcií v kraji. Prvýkrát bola prebádaná kráľovským banským radcom Eugenom Ruffínyim spolu s G. Langom a A. Megom v roku 1870. Od roku 1887 bola jaskyňa verejnosti prístupná a bola tiež prvou jaskyňou v Európe, ktorá bola elektricky osvetlená. Od svojho objavenia navštívili jaskyňu mnohé významné osobnosti, ako napríklad princ August von Sachsen Gotha, J. Petzval, K. Siegmeth, srbský kráľ Milan I., P. O. Hviezdoslav, S. H. Vajanský, M. Jókai, F. Lesseps a bulharský cár Ferdinand I. V roku 1890 sa v jaskyni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského a v roku 1893 sa uskutočnilo prvé letné korčuľovanie.

V roku 2000 bola Dobšinská ľadová jaskyňa zaradená do projektu na rozšírenie svetového prírodného dedičstva Jaskyne Aggteleckého krasu a Slovenského krasu (schváleného v roku 1995 v Berlíne). V súčasnosti však kvôli klimatickým zmenám najväčší ľadovec v jaskyni nájdeme iba v Kmeťovom dóme. Dôvodom je nedostatok topiaceho snehu v zime, ktorý je potrebný na vytvorenie nového ľadu.

Jaskyňa má celkovú dĺžku 1 483 metrov a verejnosti je prístupný okruh dlhý 515 metrov. Vznikla mechanickou a chemickou činnosťou vôd Hnilca v strednom triase (wettersteinské vápence) a patrí k najkrajším a najzachovalejším jaskyniam na svete. Jej hlavnou atrakciou je ľadová výplň, ktorá sa nachádza hlavne v Kmeťovom dóme a v niektorých ďalších miestnostiach.

Okrem toho sa môžete pozrieť na množstvo krásnych jaskynných útvarov, ako sú napríklad ľadové mosty, stĺpy a kaskády. V jaskyni sa nachádzajú aj niektoré z najväčších ľadových útvarov na svete, ako napríklad Ľadový hrad, ktorý má výšku až 20 metrov.

Navštíviť Dobšinskú ľadovú jaskyňu môžete počas celého roka, avšak v lete je najlepšie obdobie na návštevu, pretože teplota v jaskyni je vtedy príjemnejšia. Jaskyňa sa nachádza v Nízkych Tatrách a je dostupná autobusom alebo vlakom z Popradu. Pri návšteve jaskyne je potrebné mať teplé oblečenie a pohodlné topánky. Vstup do jaskyne je možné zakúpiť na mieste alebo si ho môžete zarezervovať online. Navštívte Dobšinskú ľadovú jaskyňu a zažite jedinečnú atmosféru a krásu podzemných priestorov plných ľadu a krásnych jaskynných útvarov.