Fotopasce a ich vlastnosti

Fotopasce a ich vlastnosti

Fotopasce sú zariadenia, ktoré vytvárajú zábery na základe pohybu. Fotopasce sú prispôsobené na dlhodobú prevádzku vo vonkajšom prostredí, takže ich využitie nachádza uplatnenie najmä v exteriéri v prípade stráženia objektov a pozorovania prírody.

Vzhľadom na rýchly pokrok v tejto technológii a veľké množstvo digitálnych modelov existujúcich na trhu, sú fotopasce konkurenčným produktom, ktorý má množstvo vlastnosti, ktoré je potrebné zohľadniť pri ich výbere. Charakteristiky ako rýchlosť spúšťania, detekčná zóna, doba zotavenia, nočná detekcia a spotreba batérie sa môžu veľmi líšiť a majú významný vplyv na typy údajov, ktoré sa majú zbierať (počet detegovaných druhov, rýchlosť zaznamenávania snímok). Preto je výber najvhodnejšieho vybavenia dôležitým hľadiskom.

Naši špecialisti Vám v nasledovnom príspevku porozprávajú o výhodách a nevýhodách vlastností fotopascí, pretože nie všetky modely fotopascí sú pre konkrétny výskumný cieľ či použitie vhodné.

Na akom princípe fotopasce fungujú?

Fotopasca je jeden zo špecializovaných druhov fotoaparátu, ktorý nevyhotovuje zábery stisknutím spúšte, ale detekciou pohybu. Tieto zariadenia majú PIR senzor, ktorý rozoznáva pohybovú činnosť. Charakter konštrukcie fotopascí zohľadňuje pripevnenie na rôzne miesta (objekty, budovy, či stromy). Novodobé tendencie naznačujú, že v súčasnosti fotopasce snímajú najmä zvieratá alebo vďaka schopnosti usvedčiť potenciálneho zlodeja chránia majetok. Fotopasce teda využívajú majitelia chát, chalúp, mestá a obce, ako aj biológovia či ochranári, ktorí sa zaujímajú o dianie v prírode.

Pri výbere správneho typu fotopasce je potrebné zamerať sa na:

Účel a využitie

Prvý spôsob použitia fotopasce je v prípade pozorovanie zveri, kedy fotopasca zostáva  dlhší čas na jednom mieste, alebo ju môže pozorovateľ presúvať a z dostatočnej vzdialenosti ovládať podľa svojich požadovaných potrieb.

Druhým spôsobom použitia fotopasce je ochrana majetku (chalupy, chaty či lesné objekty), kedy sa fotopasce inštalujú priamo na objekty alebo do ich blízkosti a zaznamenávajú snímky na kratšiu vzdialenosť, aby bolo možné rozpoznať prípadného páchateľa. 

Umiestnenie

Konštrukcie fotopascí majú buď úchyty, cez ktoré prevlečiete remienok alebo reťaz, prípadne obsahujú špeciálne držiaky. Niektoré modely fotopascí obsahujú úchyty na zámky.

Fotopascu je potrebné umiestniť tak, aby sa v jej blízkosti nenachádzali žiadne bariéry, ako napríklad stromy, či konáre. Dôležitým predpokladom správneho umiestnenia fotopasce je aj  dosah pohybového senzora a dosvitu, aby zariadenie plnilo svoj účel.

Netreba zabúdať na to, že fotopasca musí byť dostatočne prístupná na prípadnú výmenu batérie, nastavenie a sťahovanie dát.

Posledným dôležitým aspektom správneho umiestnenia fotopasce je zamaskovanie prístroja, ktorému napomáha výrobné prevedenie v rôznych maskáčových vzoroch, čím sa stávajú fotopasce takmer neviditeľné.

Napájanie

Fotopasce majú napájanie prostredníctvom rôznych batérií lítiového typu alebo majú vlastné napájacie akumulátory. Odporúča sa zadovážiť si hneď dve batérie, aby ste pri ich výmene nemuseli čakať na opätovné nabitie tej prvej batérie. Ďalšou alternatívou napájania je externý zdroj nachádzajúci sa v blízkosti zariadenia fotopasce, s ktorou ho spája kábel. Tieto druhy fotopascí majú väčšiu kapacitu a pri výmene batérie nie je s fotopascou potrebné narábať.

Ovládanie

Výhodou najnovších druhov fotopascí je, že si ich môžete prispôsobiť. Jednoduché modely disponujú tlačidlami bez displeja, ktorých funkciu preberajú rôzne stavové diódy. Mnohé modely možno ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácie v inteligentnom zariadení či webovom rozhraní. Tieto druhy fotopascí majú zvyčajne bezdrôtový typ pripojenia. 

Cena

Fotopascu so základnými funkciami si dokáže zaobstarať za približne 60,-€. Zložitejšie a prepracovanejšie modely fotopascí stoja okolo 400,-€.  

Rozlíšenie

Ide o celkový počet pixelov, ktoré budú tvoriť výslednú snímku. Čím je pixelov viac, o to viac detailov fotopasca zachytí. Vyššie rozlíšenie zároveň umožňuje veľkoformátovú tlač fotografií. Trh ponúka najčastejšie fotopasce s rozlíšením od 12 do 30 Mpx, pričom aj spodná hranica tohto rozpätia uspokojí väčšinu užívateľov.

Ak plánujete prostredníctvom fotopasce nahrávať aj videozáznamy, je potrebné rozlíšenie minimálne Full HD (1920 x 1080 px). Podobne ako pri vytváraní fotografíí, aj v tomto prípade platí, že vyššie rozlíšenie znamená väčšiu dátovú náročnosť, čiže nároky na kapacitu dátového úložiska. 

Zorné pole / Uhol záberu

Modely fotopascí so zorným poľom v rozmedzí približne 43°–60° sa používajú na fotografovanie väčších vzdialenosti približne od 10 metrov. Výsledkom sú ostré výsledky a relatívne zachované rozmery snímaných objektov.

Modely fotopascí, ktoré snímajú v uhle približne 100°, sú ideálne na zachytávanie pohybu do vzdialenosti približne 5 metrov a zakrivenie ich skla v tvare tzv. „rybieho oka“ spôsobuje jemnú deformáciu prirodzených rozmerov (používajú sa vo vstupných či tesných priestoroch).

Dosah dosvitu a senzora pohybu

Zvolená vlnová dĺžka dosvitu fotopascí je zvyčajne 10-20 m, no ideálna hodnota závisí od záberu, ktorý bude fotopasca vytvárať.

Dosah senzora pohybu je vzdialenosť, na akú vie fotopasca detegovať pohyb. Táto vzdialenosť môže byť dlhšia ako vzdialenosť dosvitu, preto zachytenie pohybovej činnosti v nočných hodinách nemusí automaticky znamenať aj kvalitný záber.

Rýchlosť spúšte

Bežný režim fotopascí má pohotovostný mód, kedy je aktívny iba senzor pohybu. Akonáhle zariadenie zaznamená pohyb, procesor odošle príkaz na aktivovanie spúšte a vyhotovenie fotografie.

Technologicky najvyspelejšie fotopasce dokážu spúšť aktivovať v priebehu 0,4 sekundy, tie priemernejšie potrebujú aj trojnásobok času. V prípade rýchlych zvierat alebo páchateľov to môže znamenať dostatok času na únik zo záberu, preto je pri výbere fotopasce rozhodujúce to, čo a s akou presnosťou chcete zaznamenať.

Funkcie

V prípade výberu správnej fotopasce je potrebné zohľadňovať najmä aspekty, akými sú displej, GSM-MMS modul, vnútorná pamäť, časozberné zábery, USB konektor, diaľkové ovládanie, slot na pamäťovú kartu a vybavenie Bluetoothom a WiFi.

Priesvit je jednou z funkcií fotopascí. Fotopasca funguje počas nočných hodín vďaka infračerveným diódam. Odporúča sa dávať prednosť zariadeniam využívajúcim vlnovú dĺžku 850nm, ktoré vytvárajú kvalitné zábery aj na vzdialenosť viac ako 10 metrov. Ich jedinou nevýhodou je to, že vytvárajú jemný lúč červeného svetla, ktorý ľudia a zvieratá rozpoznávajú. Ideálne je preto tieto fotopasce umiestniť mimo zorného poľa približne do výšky minimálne dvoch metrov. 

Umiestnenie a zapojenie

Ide najmä o zorný uhol a dosah senzora a dosvitu. Ak bude vzdialenosť príliš malá, fotopasca môže vytvárať neostré, príliš svetlé snímky alebo zachytí iba časť z toho, čo by mala. Pri príliš veľkej vzdialenosti fotopasca nemusí dostatočne zareagovať a objekty na snímkach nebude možné identifikovať.

Ak sa v blízkosti umiestnenia fotopasce predpokladá silnejší vietor či prípadný kontakt s nejakým predmetom či živočíchom, použite na upevnenie fotopasce popruhy, zámok, pevné držiaky alebo špeciálne skrinky, ktoré majú často prevedenie vtáčej búdky.