História nožov

Nôž hral vždy významnú rolu v zápase o prežitie ľudského rodu. Používanie vlastnoručne vyrobených nástrojov vždy odlišovalo človeka od zvieraťa. Hoci určité druhy ľudoopov tiež používajú nástroje, napríklad na lovenie mravcov z mraveniska, tieto lovecké nástroje si neponechávajú. O ich opracovávaní alebo zdobení nehovoriac. Z výzkumov najstarších známych dejín je možné vyvodiť, že už praveký človek bol výrobcom a užívateľom nástrojov. História noža začína v dobe kamennej. Prehistorický človek vyrábal svoje rezacie a sekacie nástroje z kostí, z parohov alebo z dreva. Neskôr objavil ako materiál pazúrik (silicit).

Výroba pazúrikového noža mohla prebiehať asi takto: kus pazúrika podložený kusom kože sa pevne stisol medzi kolená, druhým kusom pazúrika údermi odštiepal kamenné lupienky s ostrými hranami, ktoré sa používali k rezaniu alebo oškrabávaniu. Čím väčšie mal štiepač skúsenosti a cvik, tým boli odštiepky funkčnejšie a krajšie. V tej dobe sa zaiste tešil dobrý roztĺkač kameňa veľkému uznaniu svôjho kmeňa. Nevyrábali sa však len pazúrikové nože, ale aj pazúrikové škrabky, ktorými sa opracovávali kožušiny a rada ďalších nástrojov. Z tohto obdobia sú tiež známe kamenné sekery pre lov a sekanie dreva.

Prahistória je napokon pomerne nový pojem, Až v roku 1836 rozdelil dánsky vedec C. Thomsen rozdelenie prahistórie na dobu kamennú, dobu bronzovú a dobu železnú. Urobil tak na základe archeologických objavov nástrojov zhotovených z týchto materiálov. V polovici 19. storočia skúmali anglický vedec Pengelly a francúz Lartet prahistorické nástroje v jaskyniach.

Na základe najrôznejších vykopávok urobila veda na konci 19. storočia toto rozdelenie:

- staršia doba kamenná, paleolit: nástroje štiepané z pazúriku

- stredná doba kamenná, mezolit: vznik špecializovaných nástrojov

- mladšia doba kamenná, neolit: nástroje z brúseného alebo lešteného pazúriku

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie