Jadranské more

Jadranské more je pobrežné more, ktoré sa nachádza v strednej Európe a je obklopené krajinami ako Chorvátsko, Slovinsko, Taliansko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina a Čierna Hora (Montenegro). Má rozlohu asi 56 000 štvorcových kilometrov a jeho hĺbka sa pohybuje od niekoľkých metrov do viac ako 1 000 metrov.

Jadranské more je známe svojimi teplými a kristáľovo čistými vodami, ktoré sú ideálne pre plávanie a potápanie. Má tiež bohatú biodiverzitu, s množstvom rýb a morských živočíchov, ako sú delfíny, žraloky a korytnačky. Okrem toho je Jadranské more domovom pre množstvo korálových útesov a morských rias, ktoré sú dôležité pre život v mori.

Jadranské more je tiež dôležitým obchodným a dopravným uzlom, pretože sa nachádza na ceste medzi Európou a Áziou a taktiež medzi severnou a južnou Európou. Jeho pobrežie je tiež domovom pre množstvo prístavov a obchodných miest, ako je napríklad Splitský prístav v Chorvátsku a Trstenský prístav v Taliansku. Jadranské more je tiež dôležitým zdrojom rýb a morských plodov pre miestne komunity a je tiež dôležité pre turistický priemysel v regióne.