Kedy je Black Friday

Black Friday je druhý piatok v novembri. Konkrétny dátum sa každý rok mení, ale zvyčajne sa Black Friday slávi v posledný piatok v novembri. Black Friday 2023 bude 24. novembra, v roku 2024 to bude 29. novembra. Tento deň sa v mnohých krajinách sveta využíva ako deň zľavových nákupov, často s veľmi vysokými zľavami a špeciálnymi ponukami v obchodoch a na internete.

Ako vznikol black friday

Pôvodným významom výrazu "Black Friday" bolo označenie finančnej krízy, ktorá sa udiala 24. septembra 1869 v Spojených štátoch amerických. Počas tejto krízy došlo k veľkej panike a masívnemu poklesu cien na burze.

Termín "Black Friday" v súvislosti so zľavami a nákupmi vznikol v 20. storočí v meste Philadelphia v USA. V tento deň, ktorý nasledoval po sviatku Dňa vďakyvzdania, mnoho obchodníkov začalo ponúkať výrazné zľavy na svoje tovary, aby prilákali zákazníkov do obchodov. Tento deň sa stal veľmi populárnym a postupne sa rozšíril do celých Spojených štátov a neskôr aj do iných krajín sveta.

Dnes je Black Friday jedným z najväčších nákupných dní v roku a mnohí ľudia využívajú túto príležitosť na nakupovanie tovarov so zľavou, či už v kamenných obchodoch alebo online.