Lomnický štít

Lomnický štít je vrchol v Tatrách, ktorý sa nachádza na severe Slovenska. Tento štít je jedným z najvyšších bodov v Tatrách a na Slovensku, má nadmorskú výšku 2632 metrov. Lomnický štít je obklopený mnohými inými vysokými kopcami a je známy svojimi nádhernými výhľadmi na Tatry a okolie.

Lomnický štít je dostupný turistom počas letnej sezóny lanovkou z mesta Poprad alebo pešo cez tatranské chodníky. Na vrchole Lomnického štítu sa nachádza rozhľadňa, ktorá poskytuje panoramatické výhľady na okolité hory a krajinu. Je to vyhľadávané miesto turistov, ktorí si chcú užiť nádherné výhľady a zažiť príjemnú prechádzku v prírode. Lomnický štít je tiež obľúbeným miestom pre horolezcov, ktorí tu nachádzajú mnoho zaujímavých ciest a výstupov. 

Lomnický štít je jeden z najvýznamnejších a najznámejších vrcholov vo Vysokých Tatrách, ktorý každoročne pritiahne tisíce turistov z celého sveta. Nachádza sa v centrálnych Tatrách a jeho výška je viac ako 2,5km nad morom. Lomnický štít je známy svojou krásnou scenériou, panoramatickými výhľadmi a ako skvelé miesto pre turistiku a horolezectvo.

Lomnický štít sa stal celosvetovo známym počas minulého storočia, keď sa na jeho vrchole uskutočnil jeden z prvých televíznych prenosov. Odvtedy sa stal jedným z najobľúbenejších turistických miest v Tatrách a celé Slovensko sa môže pochváliť tým, že má takýto impozantný vrchol.

Vrchol Lomnického štítu je prístupný pre turistov pomocou kabínovej lanovky, ktorá vedie zo strediska Tatranskej Lomnice až na samotný vrchol. Počas cesty lanovkou sa turisti môžu tešiť na nádherné výhľady na okolitú krajinu a pohľad na vrchol, ktorý sa pomaly zväčšuje.

Na vrchole Lomnického štítu sa turisti môžu tešiť na panoramatické výhľady na celé Tatry a aj na hory vo vzdialenosti až 100 kilometrov. Z vrcholu je tiež vidieť nádherný pohľad na obrovské skalné steny a hlboké doliny. Pre horolezcov je Lomnický štít výzvou a výborným miestom na cvičenie pred výstupmi na ešte náročnejšie vrcholy.

Okrem turistiky a horolezectva, na Lomnickom štíte funguje aj astronomické observatórium. Toto observatórium je najvyššie položené observatórium na Slovensku a jedno z najvyššie položených v Európe. Výhodou je nízka svetelná polúcia a jasná obloha, ktoré poskytujú výborné podmienky na pozorovanie hviezd.

Lomnický štít je pre mnohých turistov a horolezcov nezabudnuteľným zážitkom a určite stojí za návštevu. Okrem toho, že ponúka jedinečné výhľady na krásy Tatier, ponúka aj množstvo zážitkov a aktivít pre návštevníkov.

lomnicky_stit