Megapixel

Megapixel je technický termín, ktorý sa používa na opis rozlíšenia digitálnej fotografie alebo kamery. Zvyčajne označuje počet miliónov bodov obrazu, ktoré sú schopné zachytiť. Ak má napríklad fotoaparát rozlíšenie 12 megapixelov, znamená to, že dokáže zachytiť obraz s 12 miliónmi bodov.

Čím vyššie je rozlíšenie, tým detailnejší obraz môžeme očakávať. Pri väčšom rozlíšení sa zvyčajne zaznamenáva viac detailov, takže fotografie alebo videá vyzerajú jasnejšie a ostrejšie. Zvýšené rozlíšenie môže byť užitočné najmä pri tlači veľkých fotografií alebo pri výrobe videa v kvalite 4K alebo 8K.

Všimnime si však, že iba zvýšenie počtu megapixelov nemusí vždy znamenať automaticky lepšiu kvalitu. Mnoho ďalších faktorov môže ovplyvniť výslednú kvalitu fotografie alebo videa, vrátane veľkosti senzoru, optiky alebo spracovania obrazu. Preto by sme sa mali pozerať nielen na počet megapixelov, ale aj na kvalitu technológie, ktorá sa používa v kamere alebo fotoaparáte.

Pri kúpe fotoaparátu, fotopasce alebo kamery by sme sa preto mali zamerať na ich celkovú kvalitu, a nie iba na počet megapixelov. Ak máme záujem o záznam kvalitných fotografií alebo videí, mali by sme zvážiť nie len rozlíšenie, ale aj iné faktory, ako napríklad svetelnosť objektívu, veľkosť snímača alebo prítomnosť stabilizácie obrazu.

Vo všeobecnosti platí, že megapixel je dôležitý prvok pre kvalitné fotografie alebo videá, ale nie je to jediný faktor. Preto je dôležité zvážiť aj ďalšie parametre zariadenia a nechať sa inšpirovať odporúčaniami a recenziami skúsených fotografov a kameramanov.