Najväčšie ropné ložisko

Najväčšie ropné ložiská na svete sú obrovské zdroje ropy, ktoré majú významný vplyv na svetovú ropnú produkciu. Tu sú niektoré z najväčších ropných ložísk:

  1. Ghawar, Saudská Arábia: Ghawar je najväčšie známe ropné pole na svete a nachádza sa v Saudskej Arábii. Toto ložisko je zodpovedné za veľkú časť saudskoarabskej produkcie ropy.

  2. Burgan, Kuvajt: Burgan je najväčšie ropné pole v Kuvajte a druhé najväčšie na svete. Nachádza sa v oblasti Veľkého burkanu v južnom Kuvajte.

  3. Cantarell, Mexiko: Cantarell je významné ropné pole v Mexickom zálive a bolo kedysi jedným z najväčších ropných ložísk na svete. Od svojho vrcholu začiatkom 21. storočia však produkcia z Cantarellu klesla.

  4. Rumaila, Irak: Rumaila je jedno z najväčších ropných polí v Iraku a patrí medzi najväčšie na svete. Nachádza sa v južnom Iraku blízko mesta Basra.

  5. Kashagan, Kazachstan: Kashagan je veľké ropné pole v Kaspickom mori, ktoré má obrovský potenciál. Je to jedno z najväčších objavov ropy posledných desaťročí.

Tieto sú len niektoré z najväčších známych ropných ložísk. Je dôležité poznamenať, že zásoby ropy a rozloha ložísk sa môžu meniť v závislosti od objavov nových zdrojov a technologických pokrokov.