Starý Smokovec

Starý Smokovec, situovaný vo výške 990 metrov nad morom, je najstaršou tatranskou osadou a súčasne aj administratívnym centrom Vysokých Tatier. Osada poskytuje návštevníkom kompletné služby, ako sú hotely, požičovne, cestovné kancelárie, a je významným dopravným uzlom, kde sa nachádza odbočka Tatranskej elektrickej železnice a lanovka na Hrebienok, východisko pre turistické výlety do najobľúbenejších dolín. Osada ponúka možnosti rekreácie, kvalitnú kuchyňu a skvelú základňu pre turistiku.

Pôvod názvu obce možno viesť až k pohanskému kultu slovanského Zmoka, ktorý bol patrónom hutníkov taviacich železnú rudu už od laténskej doby. Les okolo prameňov poskytoval obyvateľom dedín spoľahlivú ochranu pred tatárskymi hordami a husitmi. Lesy, ktoré najskôr patrili turčianskemu konventu, sa stali vlastníctvom rodiny Csákyovcov v 17. storočí. Evanjelický pastor Tomáš Tobias Mauksch dal podnet k založeniu osady, ktorú potom prevádzkovali rôzni nájomníci.

V rokoch 1833 až 1867 bol nájomcom Smokovca Ján Juraj Rainer, ktorý sa zaslúžil o rozvoj osady, v ktorej vyrástli budovy ako Flóra, Švajčiarsky dom a Bellevue. Osada bola v tomto období známa pre vodoliečbu na báze smokoveckej kyselky. Po otvorení košicko-bohumínskej železnice v roku 1871 sa začal rozvoj turizmu a Starý Smokovec sa stal obľúbeným letoviskom.