Tatry

Tatry a celý tatranský región je situovaný na severe Slovenska, je najpôsobivejšou turistickou destináciou v krajine. Skladá sa z dvoch častí - Tatier a severného Spiša.

Tatry sú pohoria, ktoré sa delia na Vysoké, Belianske a Západné Tatry. Väčšina nich leží na severe Slovenska a hraničí s Poľskom. Juhovýchodný pobreh Tatier klesá do Podtatranskej kotliny.

Tatry sú známe svojou vynikajúcou koncentráciou prírodných krás a preto sú niekedy nazývané "miniatúrne Alpy". Na malej ploche (341 km2, z toho 260 km2 je na slovenskej strane) sa nachádza všetko, čo Alpy ponúkajú, okrem ľadovcov. Najmä Vysoké Tatry sú rajom pre horolezcov a turistov, ktorí radi prechádzajú vysokotatranskými dolinami, štítmi a hrebeňmi.

Zima je v Tatrách ideálna na lyžovania. Najlepšie lyžiarske strediská sú dostupné na Štrbskom plese a Skalnatom plese nad Tatranskou Lomnicou, kde sa dá lyžovať až do polovice mája. Tatry tiež disponujú niekoľkými klimatickými kúpeľmi.

Severný Spiš je bohatý na historické pamiatky z rôznych období, ako sú kaštiele, kláštory, hrady a mestské pamiatkové rezervácie. Okrem toho je možné tu nájsť aj pamiatky ľudovej architektúry, ako sú obce Ždiar, ktoré sú umiestnené v múzeu v prírode pod Ľubovnianskym hradom. Prirodzenou perlu severného Spiša je Prielom Dunajca v Národnom parku Pieniny.

 

Tatry sú neoddeliteľnou súčasťou slovenského kultúrneho a prírodného dedičstva. Vysoké Tatry sú nielen turistickým centrom, ale aj miestom, kde sa uchovávajú unikátne tradície a zvyky. Napríklad, v niektorých dedinách, ako je Stará Lesná, sa dodnes praktizuje ľudová kultúra a udržiava sa tradičný spôsob života. Kultúrne dedičstvo Tatier sa prejavuje aj v ich architektúre - zachované drevenice a tradičné stavby sú súčasťou ich kultúrneho kontextu.

Tatranský región je navyše významným rezervoárom biodiverzity. Početné rašeliniská, lesostepi a kosodreviny poskytujú domov pre viac ako 20 000 druhov flóry a fauny. Tatry sú tiež zdrojom vody pre viac ako milión obyvateľov a poskytujú významnú energetickú infraštruktúru vďaka svojim vodným zdrojom a veterným elektrárňam.

V súčasnosti sa v Tatranskom regióne realizujú mnohé projekty na ochranu a rozvoj prírody a kultúrneho dedičstva. Cieľom je zachovať a udržiavať kvalitu životného prostredia pre súčasné a budúce generácie, a zároveň poskytnúť prístup k týmto unikátnym prírodným a kultúrnym zdrojom pre turistov a návštevníkov.