Turkménsko - Turkmenistan

Turkménsko je stredneázijská krajina s bohatou históriou a kultúrou. Nachádza sa medzi Iránom, Uzbekistanom, Kazachstanom a Afganistanom. Svojou rozlohou patrí k menším štátom v tejto oblasti, no aj napriek tomu má mnoho zaujímavostí a krásnych miest, ktoré stojí za návštevu.

Turkménsko má bohatú históriu a kultúru, ktorá siaha až do obdobia starovekých cisárov a obchodníkov. Krajina bola súčasťou Perzskej ríše a neskôr arabského impéria, kým v stredoveku sa stala súčasťou mnohých kmeňov a dynastií. V 19. storočí bolo Turkménsko pod nadvládou Ruska, až do získania nezávislosti v roku 1991, keď sa stalo súčasťou Sovietskeho zväzu. Odvtedy sa krajina snaží posilniť svoju nezávislosť a zlepšiť svoju hospodársku situáciu.

Jedným z najzaujímavejších miest v Turkménsku je jeho hlavné mesto Ašchabad. Mesto je známe pre svoju architektúru, ktorá sa stala symbolom národného sebavedomia a moderného rozvoja. Mnoho z budov v meste bolo postavených po získaní nezávislosti a odrážajú kultúru a tradície krajiny. Najznámejšou z týchto budov je Neutrality Arch, ktorá bola postavená na počesť získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu.

Okrem Ašchabadu sa v Turkménsku nachádza mnoho iných zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Patrí medzi ne napríklad Darvaza Crater, ktorá sa často nazýva "brána do pekla" kvôli svojmu vzhľadu a neobvyklému pôvodu. Mesto Merv, ktoré bolo niekdajším centrom islamskej kultúry a obchodu v období stredoveku, je zase známe svojimi historickými pamiatkami a archeologickými náleziskami.

Turkménsko má tiež rozmanitú kuchyňu, ktorá kombinuje vplyvy z blízkych a vzdialených krajín. K najpopulárnejším jedlám patrí pilaf, ktorý sa v Turkménsku pripravuje s mäsom, zeleninou a špeciálnymi koreninami.