Z čoho a ako sa vyrába vodka

Vodka je alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába z rôznych druhov surovín, najčastejšie z obilia, cukrovej repy alebo zemiakov. Proces výroby vodky zahŕňa niekoľko krokov:

  1. Príprava surovín: Suroviny sa najskôr spracúvajú na múku alebo cesto.

  2. Fermentácia: Múka alebo cesto sa potom umiestnia do nádob s kvasinkami a cukrom, kde sa uskutoční fermentácia. Počas tohto procesu kvasinky rozkladajú cukor na alkohol a oxid uhličitý.

  3. Destilácia: Výsledná zmes sa potom destiluje, aby sa získal čistý alkohol. Destilácia zahŕňa prechod zmesi cez kolónu s vodou a ohňom, ktorá oddeľuje alkohol od ostatných zložiek zmesi.

  4. Filtrácia: Výsledný alkohol sa potom filtruje cez rôzne materiály, aby sa odstránili nečistoty a získal sa čistý, bezfarebný alkohol.

  5. Pridanie vody a prípadných aromatík: Vodka sa potom zriedi vodou na požadovanú silu a môže sa pridať aj rôzne prírodné alebo umelé aromatické látky, aby sa získala špecifická chuť a vôňa.

  6. Likvidácia: Vodka sa nakoniec zfľašuje a je pripravená na predaj.

Niektoré značky vodky vyrábajú svoje výrobky z iných druhov surovín, ako sú kukurica, ryža alebo pšenica. Väčšina vodky sa však vyrába z obilia, cukrovej repy alebo zemiakov. Vodky môžu tiež byť vyrábané rôznymi spôsobmi, ako je napríklad potstill alebo kolónová destilácia, a môžu byť filtrované cez rôzne materiály, ako sú napríklad krieda alebo perla, aby sa získala čistá a bezfarebná chuť.