Meopta

5 položiek

Meopta

Meopta - optika, a.s.

Pôvodný názov spoločnosti Meopta bol Spoločnosť Optikotechna. Založili ju v roku 1933 podnikateľ Ing. Alois Beneš a profesor fyziky Dr. Alois Mazurek, ktorý vyvinul prvý zväčšovací objektív v Československu. Na začiatku vyrábali prístroje do tmavých komôr vrátane zväčšovacích prístrojov a objektívov.

V rokoch 1935 – 1938 začala Optikotechna dodávať optické zariadenia pre československú armádu. Potom spoločnosť kúpila Zbrojovka Brno, ktorá hlavne investovala do nových výrobných zariadení, ktoré umiestnila do Přerova.

Počas nemeckej okupácie bola spoločnosť donútená zásobovať optickými prístrojmi nemeckú armádu.

V roku 1946 bol tento národný podnik premenovaný ako Meopta a stal sa jedným z najvýznamnejších výrobcov fotografických zväčšovacích prístrojov na svete a jediným výrobcom kinoprojektorov v strednej a východnej Európe. V roku 1953 bol v továrni založený Inštitút pre rozvoj optiky a jemnej mechaniky, ktorý sa zviditeľní ako optické centrum v strednej Európe. Jej produkty získavajú aj medzinárodné ocenenia.

V roku 1971 sa začína písať história vojenskej výroby pre vojská Varšavskej zmluvy. V roku 1990, keď sa ukončila vojenská výroba je spoločnosť rozdelená do samostatných akciových spoločností. O dva roky neskôr je privatizovaná a zostáva najväčším výrobcom optických zariadení v Československu. Takisto začína spoluprácu so spoločnosťou TCI New York, ktorá produkuje celý rad optických produktov a komponentov, vrátane sférickej a plochej optiky, hranolov.

V roku 2005 je spoločnosť premenovaná ako Meopta – optika, a.s.

V roku 2010 Meopta aktualizuje a rozširuje svoj výskum a vývoj, a v Přerove vytvára moderné technologické centrum, kde zúročuje najnovšie poznatky a technológiu v oblasti optickej výroby.

    Výrobca:

    Prehľadať výsledky filtra fulltextom

    Zobraziť:

    roy.sk

    Prihlásenie