Victorinox

37 položiek

Victorinox

Spoločnosť Victorinox bola založená v roku 1884 Carlom Elsnerom v meste Ibach vo Švajčiarsku, kde založil továreň na výrobu nožov. V roku 1891 Carl vytvoril vlastný dizajn noža, ktorý bol určený švajčiarskej armáde ako „nôž pre dôstojníkov". Nôž mal drevenú rukoväť a bol kombináciou noža, skrutkovača, otvárača na konzervy a šidla. Nikdy sa nestal oficiálne armádnym nožom, ale mnoho dôstojníkov si ho kúpilo súkromne. V roku 1896 vytvoril dvojčepeľový nôž, s čepeľou na každej strane noža a pre obe ostria použil jeden pružinový mechanizmus. Bol to prielom vo výrobe nožov, lebo Elsner dokázal vyrobiť viacúčelový nôž; k čepeli pridal ešte jednu čepeľ a vývrtku na víno. V tom istom roku Elsner oficiálne zaregistroval svoj nôž a pomenoval ho „dôstojníckym a športovým nožom".

V roku 1909 umiestnil na červenú rukoväť Švajčiarsky kríž a svoju spoločnosť pomenoval po svojej matke „Victoria". Od roku 1921 vyrábal všetky svoje švajčiarske nože z nerezovej ocele a do názvu spoločnosti k slovu Victoria pridal slovo Inox (nehrdzavejúca) a zmenil názov spoločnosti na Victorinox.

Nôž sa stal obľúbeným a vyhľadávaným artiklom aj za hranicami Švajčiarska. A keďže názov dôstojnícky nôž sa veľmi nepresadil, medzi americkými vojakmi, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne mu prischol názov švajčiarsky nožík.

V súčasnosti spoločnosť zamestnáva okolo 900 zamestnancov a denne vyrába asi 34.000 švajčiarskych nožíkov, 38.000 multifunkčných nožov a 30.000 kuchynských nožov a nožov do domácností a 90% svojej produkcie vyváža do viac ako 100 krajín sveta.

    Výrobca:

    Prehľadať výsledky filtra fulltextom

    Zobraziť:

    roy.sk

    Prihlásenie