Docter - Noblex

Spoločnosť Docter Optics je nemeckým výrobcom kvalitnej športovej optiky ako sú ďalekohľady, puškohľady, zameriavače, kolimátory blesky a okuliarov. Sídli v meste Eisfeld, v Nemecku, kde sa vyvíja a vyrába väčšina jej produktov.

História výroby optiky je neoddeliteľne spojená so spoločnosťou Carl Zeiss, ktorá už v roku 1893 vyrobila prvý ďalekohľad. Približne v rovnakom roku vznikol aj prvý puškohľad. Spoločnosť Carl Zeiss zohrala rozhodujúcu úlohu v rýchlom rozvoji ďalekohľadov a puškohľadov a iných optických potrieb na trhu. Svoje produkty vylepšovala a už pred rokom 1945 sa presadila s viacerými inováciami ako boli napr. širokouhlý okulár, variabilné zväčšenie, optický systém ROOF, antireflexné vrstvy na optike, asferické šošovky, atď.

S koncom druhej svetovej vojny spoločnosť Carl Zeiss (Jena) opustili mnohí vedúci pracovníci a veľkú časť závodu demontovali. Široká škála produktov sa znížila len na výrobu bežných ďalekohľadov ako 7x50, 10x50 a 8x30. V roku 1952 bola v Eisfielde založená nová pobočka, spoločnosť VEB Carl Zeiss Jena. Spočiatku jej hlavnou úlohou bola produkcia zameraná hlavne na výrobu a dodávky dielov pre spoločnosť Zeiss. V polovici 60.rokov sa presunula výroba a montáž ďalekohľadov a puškohľadov z Jeny do Eisfieldu a začali sa tam vyrábať aj optické analytické prístroje. V 80. rokoch sa posilnila kapacita výroby, čo viedlo k vývoju nových generácií optoelektronických prístrojov a rozšírenie vývoja nových ďalekohľadov a puškohľadov.

V roku 1991 prevzal závod Zeiss v Eisfelde Bernhard Docter, ktorý svoje meno prepožičal tejto spoločnosti a jej produktom. Investoval do modernizácie a nových technológií s cieľom zabezpečiť a neustále zvyšovať kvalitu produktov. Pokrok, ktorý dosiahol v oblasti vizuálneho pozorovania, tvorba nových funkcií hlavne pri puškohľadoch a výroba úplne nových produktových skupín ako boli zameriavače, kolimátory znamenal pre spoločnosť aj značnú finančnú záťaž a v roku 1995 ju to priviedlo až k bankrotu. Až v roku 1997 prevzala závod v Eisfielde spoločnosť Analiytik JenaOn, s ktorou spoločnosť Docter spolupracovala už pred bankrotom. Už po prvom roku sa spoločnosť dostala z červených čísiel s veľmi dobrým obratom a výsledkami, čo umožnilo ďalší rozvoj tejto spoločnosti a v bohatej tradícii výroby ďalekohľadov, puškohľadov, zameriavačov, zväčšovacích skiel a optoelektronických prístrojov pokračuje až dodnes.

Žiadne produkty značky Docter - Noblex sa nenašli...

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie