Ruger
Spoločnosť Sturm Ruger&Company založili v roku 1949 William B. Ruger a Alexander McCormick Sturm v malej prenajatej dielni v meste Southport v štáte Connecticut. Sturm bol bohatý absolvent umeleckej školy v Yale, ktorý sa zaujímal o zbrane a do tohto podniku vložil kapitál požičsný od svojich rodičov - 50.000 dolárov. Ruger sa zaujímal o výrobu strelných zbraní už od mlada. Vyštudoval vysokú školu umenia a počas štúdia navštívil aj mechanické dielne, kde dostal základné informácie strojoch a technike. Už na vysokej škole Ruger navrhol dizajn ľahkého guľometu a konečný návrh dokončil v roku 1944. Zbraň sa však nikdy nezačala vyrábať, lebo ešte pred jej samotným testovaním skončila druhá svetová vojna a armáda už nemala žiadny záujem vyrábať ľahký guľomet. A tak sa Ruger bez akéhokoľvek kapitálu stal Sturmovým spoločníkom.
V roku 1946 Ruger patentoval pištoľ .22Ruger Standard a v roku 1949 ju v prenajatej dielni začali spolu so Sturmom vyrábať. Tento model sa stal okamžite úspešný a partneri vrátili zapožičaný prvotný kapitál o sume 50.000 dolárov do jedného roka a odvtedy firma nikdy nebola dlžníkom alebo stratová. V roku 1951 po Sturmovej smrti prebral vedenie podniku samotný Ruger a spoločnosť vedie až do jeho smrti, do roku 2002.
Počas tohto obdobia bol Ruger vždy schopný vycítiť chýbajúci produkt na trhu so strelnými zbraňami a začať ho vyrábať. Nesporným príkladom tejto geniálnej intuícii bol aj šesť ranový revolver Ruger Single, ktorý uviedol na trh v roku 1953 a neskôr aj Ruger Blackhawk. Tieto dva modely sa stali rovnako úspešnými ako ich predchodca pištoľ 22. Ruger Standard a ich nasledujúci model zbrane puška 10/22, ktorá bola najpopulárnejším modelom v Amerike. Ďalším dôvodom popularity jeho produktov je fakt, že boli cenovo dostupné, spoľahlivé a dodával k nim aj množstvo náhradných dielov. Vždy hľadal nové spôsoby ako byť efektívnejším vo výrobe, ako produkovať zbrane s vyššou kvalitou a roku 1953 začal svoje výrobky precízne odlievať do formy. S týmto novým typom technológie produkoval menej odpadu a zbrane boli pevnejšie a precíznejšie vyrobené. V 80. rokoch 20. storočia dokonca prešiel na novšie technológie, a to obrábanie kovov pomocou CNC strojov.
80. a 90. roky 20. storočia neboli veľmi prajné k výrobcom zbraní. Dokonca aj Colt alebo Winchester mali problémy so zachovaním výroby, ale spoločnosť Ruger túto krízu ani nepocítila – vždy od jej založenia bola v zisku. Jej závody sídlia v New Hamshire, Newport a Arizona, kde sa vyrábajú železné alebo titánové odliatky.
Na rozdiel od jediného pokusu o výrobu samopalu, spoločnosť Ruger výhradne vyrábala pušky, brokovnice, poloautomatické pištole a jednočinné a dvojčinné revolvery. Jeho zbrane sa používajú pre lov, športovú streľbu, sebaobranu ako aj v ozbrojených zložkách. V skutočnosti je spoločnosť Sturm Ruger & Company jediným americkým výrobcom zbraní, ktorý produkuje zbrane vo všetkých segmentoch trhu.