SOG

História nožov SOG začala pri návrhoch Benjamina Bakera, človeka, ktorý bol zástupcom náčelníka kontra povstania, ktoré bolo podporované úradmi USA vo Vietnamskej vojne pod názvom MACV-SOG v meste Okinawa. Čepeľ nožov začal vyrábať z ocele známej ako SKS-3, ktorej odolnosť bola okolo 55-57 kgf. Tvar čepele bol charakteristický hlavne svojím falošným ostrým v prednej časti chrbta noža, ktoré bolo navrhnuté tak, aby spôsobilo čo najväčšie devastačné účinky. Čepeľ sa čiernila, aby sa neblýskala, a to aplikovaním čiernidla, ktoré sa používalo aj pri výrobe zbraní. Nože sa dodávali v koženom puzdre spolu s brúsnym kameňom.

Tieto modely nožov sa začali vyrábať v meste Seki miestny nožiari a prvé zákazky prišli z Japonska. V Seki vyrobili pre Japoncov niekoľko modelov ako anpr. Recon 7, Hunting 6 a ďalšie. Keďže objednávky boli náročné na množstvá, tak jeden model vyrábalo viac nožiarov a tieto nože boli potom rozdielne hlavne v detailoch, ako napr. odtieňoch černidla na čepeli, farbe a tvare.

V roku 1986 spoločnosť s názvom SOG so sídlom v Santa Monike v Kalifornii uviedla na trh model noža, ktorý bol veľmi podobný tomu zo Seki. Nazvala ho BowieS1 a na výrobu čepele použila začiernenú uhlíkovú oceľ SK5. Tento model bol replikou pôvodných MACV-SOG nožov, ktoré sa používali v boji vo Vietname. Neskôr spoločnosť uviedla na trh aj model BowieS2. Poslednou replikou, ktorú spoločnosť uviedla na trh bol model SCUBA, ktorý predstavuje najvzácnejší model z tejto skupiny nožov. Modely S1 a S2 boli na základe zmluvy so spoločnosťou SOG Knives USA vyrábané od roku 1986 do roku 2005 v Taiwane spoločnosťou Hattori.

Spoločnosť SOG vyrába celý rad nástrojov pre vojakov aj príležitostných používateľov. Tieto nože sú pevné a sú určené na prežitie vonku. Ale vyrába aj viac čepeľové skladacie nože ako PARATOOL, PowerLock a PowerAssist.

Mnohé z týchto nožov sa vyrábajú a montujú v USA a majú vyššie ceny ako nož, ktoré boli vyrábané v Japonsku. Modely s pevnou čepeľou, ktoré predtým boli vyrábané v Japonsku sa teraz vyrábajú na Taiwane, alebo v Číne, a to hlavne pre ich ceny.

Originálne modely pevných nožov sú však nesmierne cenné predmety pre zberateľov, a to hlavne tie, ktoré boli vyrobé v meste Seki.

4 položiek celkom
2143 noz sog jungle warrior f14n cp
68,33 € bez DPH
82 €
182
2146 noz sog seal team s37
148,33 € bez DPH
178 €
183
4867 sog hand axe f09 n
33,33 € bez DPH
40 €
1096
4870 sog paratool s31 n
75 € bez DPH
90 €
1097

Stránka 1 z 1 - 4 položiek celkom

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie