SOG

História nožov SOG začala pri návrhoch Benjamina Bakera, človeka, ktorý bol zástupcom náčelníka kontra povstania, ktoré bolo podporované úradmi USA vo Vietnamskej vojne pod názvom MACV-SOG v meste Okinawa. Čepeľ nožov začal vyrábať z ocele známej ako SKS-3, ktorej odolnosť bola okolo 55-57 kgf. Tvar čepele bol charakteristický hlavne svojím falošným ostrým v prednej časti chrbta noža, ktoré bolo navrhnuté tak, aby spôsobilo čo najväčšie devastačné účinky. Čepeľ sa čiernila, aby sa neblýskala, a to aplikovaním čiernidla, ktoré sa používalo aj pri výrobe zbraní. Nože sa dodávali v koženom puzdre spolu s brúsnym kameňom.

Tieto modely nožov sa začali vyrábať v meste Seki miestny nožiari a prvé zákazky prišli z Japonska. V Seki vyrobili pre Japoncov niekoľko modelov ako anpr. Recon 7, Hunting 6 a ďalšie. Keďže objednávky boli náročné na množstvá, tak jeden model vyrábalo viac nožiarov a tieto nože boli potom rozdielne hlavne v detailoch, ako napr. odtieňoch černidla na čepeli, farbe a tvare.

V roku 1986 spoločnosť s názvom SOG so sídlom v Santa Monike v Kalifornii uviedla na trh model noža, ktorý bol veľmi podobný tomu zo Seki. Nazvala ho BowieS1 a na výrobu čepele použila začiernenú uhlíkovú oceľ SK5. Tento model bol replikou pôvodných MACV-SOG nožov, ktoré sa používali v boji vo Vietname. Neskôr spoločnosť uviedla na trh aj model BowieS2. Poslednou replikou, ktorú spoločnosť uviedla na trh bol model SCUBA, ktorý predstavuje najvzácnejší model z tejto skupiny nožov. Modely S1 a S2 boli na základe zmluvy so spoločnosťou SOG Knives USA vyrábané od roku 1986 do roku 2005 v Taiwane spoločnosťou Hattori.

Spoločnosť SOG vyrába celý rad nástrojov pre vojakov aj príležitostných používateľov. Tieto nože sú pevné a sú určené na prežitie vonku. Ale vyrába aj viac čepeľové skladacie nože ako PARATOOL, PowerLock a PowerAssist.

Mnohé z týchto nožov sa vyrábajú a montujú v USA a majú vyššie ceny ako nož, ktoré boli vyrábané v Japonsku. Modely s pevnou čepeľou, ktoré predtým boli vyrábané v Japonsku sa teraz vyrábajú na Taiwane, alebo v Číne, a to hlavne pre ich ceny.

Originálne modely pevných nožov sú však nesmierne cenné predmety pre zberateľov, a to hlavne tie, ktoré boli vyrobé v meste Seki.

4 položiek celkom
2143 noz sog jungle warrior f14n cp
68,33 € bez DPH
82 €
182
2146 noz sog seal team s37
148,33 € bez DPH
178 €
183
4867 sog hand axe f09 n
33,33 € bez DPH
40 €
1096
4870 sog paratool s31 n
75 € bez DPH
90 €
1097

Stránka 1 z 1 - 4 položiek celkom