A-10 Thunderbolt II

A-10 Thunderbolt II je jednomiestne dvojmotorové lietadlo vyvinuté Spojenými štátmi pre armádu (USAF). Bolo navrhnuté tak, aby bolo schopné poskytnúť pozemnú podporu pre pozemné jednotky a zničiť tanky, obrnené vozidlá a iné pozemné ciele.

A-10 bol prvýkrát nasadený v roku 1977 a od tej doby sa stal jedným z najobľúbenejších a najspoľahlivejších lietadiel pre pozemnú podporu v histórii USAF. Má veľmi robustnú konštrukciu, ktorá mu umožňuje prežiť silné poškodenie a stále plniť svoju misiu.

Lietadlo má veľký kaliber guľomet GAU-8 Avenger, ktorý je schopný strieľať až 4200 rán za minútu a je jedným z najsilnejších zbraní tejto triedy na svete. Má tiež rad rôznych rakiet a bombových systémov pre rôzne druhy cieľov.

A-10 sa zúčastnil mnohých operácií počas posledných desaťročí, vrátane operácie v Perskom zálive, operácie v Afganistane a operácie v Iraku. Bol tiež využívaný pre humanitárne misie, ako napríklad v prípade hurikánu Katrina v roku 2005.

V súčasnosti USAF plánuje postupné stiahnutie A-10 z prevádzky v priebehu nasledujúcich rokov a nahradiť ich novšími strojmi, aj keď mnoho ľudí a pozorovateľov kritizuje toto rozhodnutie pretože A-10 bol v minulosti veľmi úspešný a má veľmi silnú podporu vo vojenskej komunite. Mnoho ľudí verí, že A-10 ešte môže plniť dôležité úlohy v budúcich konfliktoch a že by bolo lepšie ho modernizovať, namiesto toho, aby bol nahradený novým lietadlo.

A-10 bol taktiež veľmi obľúbený medzi pilotmi a pozemnými jednotkami, pretože bol veľmi účinný pri poskytovaní pozemnej podpory a bol schopný pristáť a odlietať z veľmi krátkych dráh. Bol tiež veľmi obratný a manévrovateľný, čo mu umožňovalo prežiť v silne kontrolovanom vzdušnom priestore.

Aj keď sa A-10 postupne sťahuje z prevádzky, jeho úspechy budú naďalej pamätané ako jedna z najúspešnejších a najobľúbenejších podporových lietadiel v histórii USAF. A-10 bol tiež veľmi cenený medzi civilnými pozorovateľmi a fanúšikmi leteckej techniky, pretože bol jedným z mála lietadiel, ktoré mali taký silný vplyv na pozemnú podporu a ktoré boli tak ľahko rozpoznateľné. A-10 je pre mnohých symbolom odvahy, statočnosti a úspechu v boji za mier a bezpečnosť.