1. Ako vybrať ďalekohľad | čo radia profesionáli?

  Ďalekohľad si vyberáme najmä podľa účelu, na ktorý ho chceme využívať. Na turistiku sú najvhodnejšie ďalekohľady menších rozmerov ako napr. 10x25, 10x32. Na poľovné účely si vyberáme ďalekohľad väčších rozmerov, vodeodolné a odolné voči zahmlievaniu (plnené dusíkom) a vhodné je ak sú aj pogumované kvôli väčšej odolnosti, najobľúbenejšie poľovnícke ďalekohľady u nás majú rozmery 7x50, 10x50, 10x56 a najmä ďalekohľady 8x56

  Ako vybrať ďalekohľad na turistiku

  Na turistiku je vhodný malý ďalekohľad, odporúčame rozmery napríklad 10x25, 10x32, 8x40, vyvarujte sa príliš veľkému priblíženiu, 10x až 12x by malo byť pre vás maximum, väčšie priblíženie je na škodu veci pretože pri veľkom priblížení sa vám do obrazu prenáša príliš veľké chvenie z rúk a obraz budete mať roztrasený a bez statívu nič neuvidíte, a na turistiku si statív berie málokto.

   
  Čítaj viac »
 2. Najväčší hnedý medveď Kodiak - toto ste nevedeli

  Najväčší hnedý medveď na svete je medveď Kodiak

  Medvede Kodiak sú jedinečnou podtriedou hnedého alebo medveďa grizzlyho (Ursus arctos middendorffi). Žijú výlučne na ostrovoch Kodiak Archipelago a sú izolovaní od ostatných medveďov už asi 12 000 rokov. Okolo 3 500 medvedov Kodiak žije na území s hustotou približne 0,7 medveďa na štvorcový míľ. Populácia medveďov Kodiak je zdravá a produktívna. Majú relatívne čisté prostredie a dobre správane rybacie populácie. Väčšinou je počet medveďov stabilný, ale sú aj miesta, kde je hustota medveďov vzrastajúca. Samčie medvede sa nazývajú bojky, samičky sú kravy a mladé medvede sú mláďatá. Medvede Kodiak sú najväčšími medvedmi na svete. Veľký samčí medveď môže stáť viac ako 3 metra, keď stojí na zadných nohách a 1,5 metra, keď stojí na všetkých štyroch. Vážia až 680 kilogramov. Samičky sú približne o 20% menšie a o 30% ľahšie ako samčie medvede. Najstarší známy divoký

  Čítaj viac »
 3. Damašková oceľ - čím je taká výnimočná?

  Damaškové nože

  Čím je damašková oceľ taká výnimočná?
  Výnimočnosť damaškovej oceli spočíva v jej mechanických vlastnostiach a luxusnom vzhľade. V súčasnosti sa z tohto materiálu vyrábajú čepele luxusných nožov, ale používa sa aj na výrobu šperkov a aj iných ozdobných i úžitkových predmetov.

  Damašková oceľ má charakteristickú kresbu, ktorá je nápadná, veľmi dekoratívna a originálna pri každom výrobku. Ako už bolo spomenuté okrem týchto estetických hodnôt damaškovej ocele, ktoré na povrchu vytvárajú viac či menej pravidelné vrstvové štruktúry pripomínajúce tečúcu vodu, je dôležité sp

  Čítaj viac »
 4. Ako sa stať poľovníkom - poľovnícke skúšky

  Poľovnícke skúšky

  Ako sa stať poľovníkom?

  Prvé čo si človek pri písaní resp. čítaní kníh alebo najrôznejších článkov v novinách a časopisoch všimne a uvedomí je ich názov, titulok alebo označenie. V kontexte týchto úvah stojí za úvodné krátke zamyslenie-môže sa človek poľovníkom stať? Mnohí z nás budú iste rozumne oponovať-poľovníkom sa človek nemôže stať, ale ako poľovník sa musí narodiť. Pokiaľ by sme v sebe nemali ozajstnú úctu a lásku k prírode, nedokázala by nás strhnúť radosť z silnej a zdravej populácie zveri, potešenie z krásnych trofejí, či skutočná lovecká vášeň, nikdy by sme neboli ozajstnými poľovníkmi a v našich žilách by neprúdila „zelená krv". Pre niektorých z nás sú to už možno roky, keď sa inšpirovaní generáciou našich otcov či starých otcov poctivo pripravovali na skúšky z poľovníctva, iní z nás si ešte dobre pamätajú cestu, ktorú museli prejsť pri získavaní svojho vytúženého poľovného lístka. Skúsme si v skratke predsta

  Čítaj viac »
 5. Spln - kedy je spln - spln mesiaca 2023

  Zaujíma vás kedy je spln? Tak to ste tu správne, spln mesiaca pre rok 2023 bude v týchto dátumoch

  Spln Január 7.1.2023
  Spln Február 5.2.2023
  Spln Marec 7.3.2023
  Spln Apríl 6.4.2023
  Spln Máj
  Čítaj viac »
 6. Kalendár lovu zveri 2023 - doba lovu

  Kalendár lovu 2023

  Kalendár lovu zveri na Slovensku - doba lovu - čas lovu

  Mnohí z nás si ešte dobre pamätajú na časy, keď si poctivo prechádzali a memorovali čas lovu jednotlivých druhov zveri pred finálnou skúškou z poľovníctva na poľovníckom kurze,či láskavý prístup našich otcov a dedov, keď nám s obrovskou trpezlivosťou vysvetľovali súvis medzi dobou lovu, hájením, kladením mláďat či presrsťovaním zveri. Čas ochrany a lovu zveri v Slovenskej republike aktuálne upravuje a stanovuje vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva SR č.344/2009 Z.z.

  Pred detailnejším priblížením konkrétnej doby lovu špecifických druhov zveri možno konštatovať, že čas lovu vo veľkej miere ovplyvňuje skutočnosť či sa jedná o zver srstnatú alebo pernatú, o aké pohlavie zveri sa jedná a s tým súvisiace doby párenia a kladenia mláďat, miesto lovu-napr. zvernica, uznaná bažantnica, plôdikový rybník, zákonom vymedzená teritoriálna oblasť pre lov vlka a pod., v neposlednom rade aj deň,

  Čítaj viac »
 7. Ako vybrať taktický batoh

  Ak hľadáte taktický batoh, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov, ktoré pomôžu určiť, ktorý batoh bude pre vás najvhodnejší. Tu je niekoľko vecí, na ktoré by ste sa mali pozrieť:

  1. Veľkosť: Zvoľte batoh, ktorý je dostatočne veľký na to, aby pojal všetko, čo potrebujete, ale zároveň nie je príliš veľký, aby sa vám ťažko niesol.

  2. Nosnosť: Vyberte si batoh s dostatočne pevným dnom a ramennými popruhmi, aby dokázal zniesť váhu, ktorú budete nosiť.

  3. Praktickosť: Zvážte, aké funkcie sú pre vás dôležité, ako napríklad vnútorné a vonkajšie vrecká, dve ramenné popruhy alebo jednu ramennú popruh pre nosenie ako tašku.

  4. Vodeodolnosť: Ak budete nosiť batoh v daždi alebo na mokrom mieste, zvážte batoh s dobrou vodeodolnosťou.

  5. Materiál: Vyberte si batoh z kvalitného materiálu, ktorý je odolný proti opotrebovaniu a poškodeniu.

  6. Cenový rozsah: Určite si

  Čítaj viac »
 8. Ako vzniká zemetrasenie

  Zemetrasenie vzniká v dôsledku pohybu tektonických dosiek v zemskej kôre. Tieto pohyby môžu spôsobiť napätie a toto napätie sa uvoľní v podobe vibrácií, ktoré sa šíria v zemi ako zvukové vlny. Tie sa potom prejavujú ako otrasy na povrchu zeme. Zemetrasenia môžu tiež vzniknúť v dôsledku erupcie sopky alebo výbuchu podzemnej sopky.

  Čítaj viac »
 9. Najväčšie zemetrasenie v histórií

  Najväčšie zemetrasenie v histórií sa odohralo v oblasti Chile v roku 1960 s magnitúdou 9,5 na Richterovej stupnici. Toto zemetrasenie spôsobilo masívne tsunami a viac ako 5 000 obetí.

  Čítaj viac »