Arafurské more

Arfurské more je pobrežné more v južnej Afrike, ktoré sa nachádza medzi juhovýchodnou Afrikou a Antarktídou. Jeho pobrežie tvorí väčšinu juhoafrického pobrežia a taktiež pobrežie Mozambiku, Madagaskaru a iných ostrovov v regióne. Arfurské more má celkovú rozlohu asi 2 milióny štvorcových kilometrov a jeho hĺbka sa pohybuje od niekoľkých metrov do viac ako 3 000 metrov.

Arfurské more je známe svojimi teplými a kludnými vodami, ktoré sú ideálne pre plávanie a potápanie. Má tiež bohatú biodiverzitu, s množstvom rýb a morských živočíchov, ako sú delfíny, korytnačky a korytnačky. Okrem toho je Arfurské more domovom pre množstvo korálových útesov a morských rias, ktoré sú dôležité pre život v mori.

Arfurské more je tiež dôležitým obchodným a dopravným uzlom, pretože sa nachádza na ceste medzi Európou a Áziou a taktiež medzi južnou Afrikou a ostatnou Afrikou. Jeho pobrežie je tiež domovom pre množstvo prístavov a obchodných miest, ako je napríklad Durban v Južnej Afrike a Maputo v Mozambiku. Arfurské more je tiež dôležitým zdrojom rýb a morských plodov pre miestne komunity a je tiež dôležité pre turistický priemysel v regióne.