Luftwaffe

Luftwaffe boli nemecké vzdušný sily, ktoré boli založené v roku 1935 a používali sa počas druhej svetovej vojny. Luftwaffe boli jednými z najsilnejších vzdušných sil v Európe v čase ich vzniku a mali veľký vplyv na výsledok vojny.

Luftwaffe boli vybavené špičkovými lietadlami ako napríklad Messerschmitt Bf 109 a Focke-Wulf Fw 190, ktoré boli považované za jedny z najlepších stíhacích lietadiel sveta v tom čase. Luftwaffe tiež používali bombardéry ako napríklad Heinkel He 111 a Dornier Do 17, ktoré boli používané pre útoky na ciele po celej Európe.

Luftwaffe sa zúčastnili mnohých významných bitiek počas druhej svetovej vojny, ako napríklad bitky o Britániu, bitky o Stalingrad a bitky o Nemecko. Napriek úspechom v počiatočných fázach vojny, Luftwaffe boli postupne oslabené v dôsledku straty lietadiel a kvalifikovaných pilotov. Ku koncu vojny Luftwaffe boli schopné len čiastočne brániť Nemecko pred útokmi spojeneckých vzdušných síl.

Po skončení druhej svetovej vojny Luftwaffe boli zrušené a Nemecku bolo zakázané mať vlastné vzdušné sily na základe podmienok mierovej zmluvy. V roku 1956 boli v Nemecku znovu založené vzdušné sily pod názvom Bundesluftwaffe. Nová Luftwaffe bola vybudovaná na základe NATO a bola zameraná na obranu Nemecka a spoluprácu s ostatnými členmi NATO.

Bundesluftwaffe sa v súčasnosti skladá z viac ako 16 000 vojakov a má širokú škálu lietadiel, vrátane stíhacích lietadiel, dopravných lietadiel, vrtuľníkov a bezpilotných letových prostriedkov. Luftwaffe sa tiež zúčastňuje mnohých medzinárodných misií, ako napríklad NATO v Afganistane, a poskytuje humanitárnu pomoc v prípadoch katastrof.

Bundesluftwaffe sa v súčasnosti tiež pripravuje na modernizáciu svojho letectva, vrátane nákupu nových stíhacích lietadiel a bezpilotných letových prostriedkov, aby sa zabezpečila efektívna obrana Nemecka a spolupráca s partnermi v rámci NATO.

Zaujímavosti o Luftwaffe

  • Luftwaffe boli prvými vzdušnými silami, ktoré sa použili v masívnom merítku počas druhej svetovej vojny, s cieľom zničiť nepriateľskú infraštruktúru a poskytnúť prímerie pre pozemné jednotky.
  • Luftwaffe boli jednými z prvých vzdušných síl, ktoré používali radary na detekciu nepriateľských lietadiel ako aj využívali taktiku hromadného útoku.
  • Luftwaffe sa zúčastnili mnohých slávnych bitiek počas druhej svetovej vojny, ako napríklad bitky o Britániu, kde sa im podarilo zničiť veľké množstvo nepriateľských lietadiel, alebo bitky o Stalingrad, kde sa im nedarilo a neskôr sa im už nedarilo prekonať sovietske vzdušné sily.
  • Po skončení druhej svetovej vojny, mnoho vysokopostavených príslušníkov Luftwaffe boli odsúdení za vojnové zločiny, ako napríklad zločiny proti ľudskosti a kruté zaobchádzanie s väzňami. Napríklad Ernst Udet, jeden z hlavných veliteľov Luftwaffe, sa obesil po skončení vojny kvôli svojej vlastnej zodpovednosti za neúspech Luftwaffe.
  • Mnoho bývalých príslušníkov Luftwaffe sa po skončení vojny pridalo k tzv. "letcom-dôchodcom" a založili rôzne organizácie, ktoré sa zaoberali spomienkami na Luftwaffe a jej príslušníkov.
  • Nová Bundesluftwaffe má tiež veľmi silnú tradíciu v akrobatickej leteckej skupine, ktorá sa volá "Patrouille de France" a ktorá sa predstavuje na rôznych leteckých prehliadkach po celej Európe.