Malá Fatra

Malá Fatra - pohorie na severe Slovenska

Malá Fatra je jadrovým pohorím na severe Slovenska, ktoré sa nachádza v Žilinskom kraji. Patrí do krajinného celku Fatransko-tatranskej oblasti a je súčasťou Vnútorných Západných Karpát. Je štvrtým najvyšším pohorím v tejto oblasti a ponúka bohatú a zachovalú prírodu. Jej významná časť, Krivánska Malá Fatra, je od roku 1988 Národným parkom.

Geomorfologické členenie Malej Fatry

Malá Fatra má nepravidelný tvar elipsy a jej hlavný hrebeň sa kľukatí a vytvára rázsochy oddeľujúce hlboké doliny. Pohorie je rozdelené riekou Váh na dva geomorfologické podcelky - Krivánsku Malá Fatra a Lúčanskú Malá Fatra. Krivánska Malá Fatra je pomenovaná podľa najvyššieho vrcholu Veľkého Kriváňa, zatiaľ čo Lúčanská Malá Fatra podľa Veľkej Lúky.

Vymedzenie Malej Fatry

Malá Fatra je lemovaná Žilinskou kotlinou na severozápadnom okraji, Kysuckou vrchovinou na severe, Oravskou vrchovinou na východe a Turčianskou kotlinou na východe. Na juhu susedí s pohorím Žiar a na západe s Strážovskými vrchmi.

Zhrnutie

Malá Fatra je jadrovým pohorím na severe Slovenska, ktoré je súčasťou Vnútorných Západných Karpát a Fatransko-tatranskej oblasti. Je štvrtým najvyšším pohorím v tejto oblasti a ponúka bohatú a zachovalú prírodu. Jej významná časť, Krivánska Malá Fatra, je Národným parkom od roku 1988. Pohorie má geomorfologické členenie na Krivánsku a Lúčanskú Malú Fatru a je lemované Žilinskou kotlinou, Kysuckou vrchovinou, Oravskou vrchovinou, Turčianskou kotlinou, pohorím Žiar a Strážovskými vrchmi

V národnom parku Malá Fatra, ktorý zaberá významnú časť pohoria v Krivánskej časti, môžete nájsť rôzne prírodné krásy a živočíšne druhy. Môžete sa tu vydať na turistické trasy, pozrieť si prírodné rezervácie a vodopády, alebo si užiť jazdu na horských bicykloch alebo koniach. Národný park je tiež známy svojimi historickými pamiatkami, ako sú skanzeny a hradiská, ktoré vám umožnia nahliadnuť do minulosti tejto krásnej krajiny.

Malá Fatra je navyše významným miestom pre milovníkov zimných športov, ako sú lyžovanie, bežecké lyžovanie, snowboarding a ďalšie. Miestne strediská poskytujú široké spektrum služieb pre všetkých návštevníkov, či už ste začiatočník alebo pokročilý lyžiar.