MiG-29

MiG-29 je sovietsko-ruský stíhací stroj, ktorý patril medzi najpoužívanejšie a najúspešnejšie typy stíhacích lietadiel v histórii. V súčasnosti je tento stroj stále v službe v mnohých krajinných letectvách po celom svete.

Vývoj MiG-29 sa začal v 70. rokoch 20. storočia a prvý let uskutočnil v roku 1977. Stíhačka MiG-29 bola navrhnutá pre operačné použitie v blízkosti hraníc, kde by mala bojovať proti nepriateľským stíhačkám a bombardovacím lietadlám. Odlišuje sa od svojich predchodcov najmä vysokou manévrovateľnosťou a rýchlosťou. MiG-29 je vybavený moderným elektronickým zariadením, vrátane rádiolokátora a infračervenej kamery, ktoré mu umožňujú odhaliť ciele na veľké vzdialenosti a v každom počasí.

Počas studenej vojny bol MiG-29 považovaný za významnú súčasť sovietskej vojenskej moci. MiG-29 bol vyrábaný v rôznych verziách a bol predávaný aj do krajín Varšavskej zmluvy. V 90. rokoch však prišiel pre MiG-29 ťažký čas, keď Rusko v dôsledku ekonomických ťažkostí nedokázalo poskytovať dostatočné množstvo finančných prostriedkov na jeho modernizáciu a údržbu. To viedlo k tomu, že mnoho krajín sa obrátilo na iného výrobcu stíhacích lietadiel.

Dnes však MiG-29 stále hrá významnú úlohu v niektorých krajinách, ako sú napríklad India, Irán, Egypt, Poľsko alebo Kazachstan. V niektorých z týchto krajín bola realizovaná modernizácia MiG-29, ktorá zabezpečila jeho schopnosť bojovať aj v súčasnom bojovom prostredí. MiG-29 sa preukázal ako spoľahlivý stroj, ktorý sa dokáže vysporiadať aj s modernými hrozbami.

V súčasnosti prebieha aj v Rusku modernizácia MiG-29, ktorá by mala zabezpečiť jeho efektívne využitie aj v budúcnosti. Medzi hlavné vylepšenia patrí modernizovaný rádiolokátor a zlepšená avionika.