Mŕtve more

Mŕtve more je solné jazero, ktoré sa nachádza na hranici Izraela a Jordánska v Blízkom východe. Je to najnižšie položené jazero na svete, s nadmorskou výškou asi 430 metrov pod hladinou mora. Mŕtve more je známe svojou vysokou koncentráciou soli a minerálov, vďaka čomu je jeho voda hustejšia ako voda v iných jazerách.

Mŕtve more je obľúbené pre svoje liečebné vlastnosti, pretože vysoká koncentrácia soli a minerálov v jeho vode môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení a svalových bolestí. Mŕtve more je tiež obľúbené turistické miesto, pretože je možné na jeho povrchu plávať bez toho, aby bolo potrebné plávať. Vďaka svojej hustej vode sa totiž ľudia na povrchu jazera nepotopia.

Mŕtve more je tiež dôležitým zdrojom soli a minerálov, pretože sa na jeho dne nachádzajú bohaté ložiská soli. Tieto suroviny sa ťažia a používajú v mnohých odvetviach priemyslu, ako sú napríklad chemický, kozmetický a potravinársky priemysel. Mŕtve more je tiež dôležitým zdrojom vody pre miestne komunity a je tiež dôležité pre turistický priemysel v regióne.