Najmenšie auto na svete - Peel P50

Najmenšie auto na svete je postavené na základe motocykla a nazýva sa Peel P50. Toto vozidlo pochádza z ostrova Man v Británii a bolo vyrábané v rokoch 1962 až 1965. Malé vozidlo má dĺžku 134 cm, šírku 98 cm a výšku 120 cm a váži iba 59 kg.

Peel P50 má jedno sedadlo a motor s objemom 49 cc, ktorý poskytuje výkon 4,2 koní. Toto vozidlo môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 61 km/h a jazdný dosah je asi 56 km na jeden nádrž benzínu. Na dopravné cesty sa toto vozidlo vôbec nehodí, ale ideálne je používané v uzavretých priestoroch alebo na výstavách.

Toto vozidlo je tak malé, že nemá ani zadné okno. Vodič sa musí dostať do vozidla cez jediný vchod na prednej časti vozidla. Toto vozidlo má jediný svetelný zdroj, ktorý slúži ako svetlomet, smerovka a brzdové svetlo zároveň.

Peel P50 sa stal veľmi populárnym, najmä kvôli jeho veľkosti a netradičnému vzhľadu. V roku 2010 bol dokonca uvedený do Guinessovej knihy rekordov ako najmenšie cestné vozidlo na svete. Dnes sú tieto vozidlá považované za raritu a sú vyhľadávanými kúskami medzi zberateľmi a fanúšikmi retro vozidiel.