Najväčšia zlatá baňa na svete

Najväčšia zlatá baňa na svete sa ťažko jednoznačne určuje. Niektoré z najväčších ťažobných lokalít zlata zahŕňajú:

  1. Muruntau (Uzbekistan): Baňa Muruntau je považovaná za jednu z najväčších zlatých baní na svete. Nachádza sa v púšti Kyzylkum v Uzbekistane a patrí pod ťažobnú spoločnosť Navoi Mining and Metallurgical Combinat. Presné údaje o jeho veľkosti a zásobách nie sú verejne dostupné, ale odhaduje sa, že každoročne sa z nej ťažia desiatky ton zlata.

  2. Grasberg (Indonézia): Baňa Grasberg, nachádzajúca sa v provincii Papua v Indonézii, je jednou z najväčších ťažobných lokalít zlata a medi na svete. Je prevádzkovaná spoločnosťou Freeport-McMoRan a odhaduje sa, že obsahuje obrovské zásoby zlata.

  3. Carlin Trend (Spojené štáty): Carlin Trend je rozsiahly ťažobný komplex v Nevade v Spojených štátoch. Tento región je známy svojimi bohatými zásobami zlata a je domovom niekoľkých veľkých baní. Baňa Goldstrike, ktorú prevádzkuje spoločnosť Barrick Gold, je jednou z najväčších v tomto regióne.

Je dôležité si uvedomiť, že zásoby zlata v týchto baniach a ich veľkosť sa môžu meniť v priebehu času, keď sa objavujú nové ťažobné lokality alebo sa rozvíjajú technológie na zistenie a ťažbu zlata.