Prírodné repelenty

Existuje niekoľko prírodných látok, ktoré môžu pôsobiť ako repelenty proti hmyzu. Medzi najčastejšie patria esenciálne oleje z citrónovej trávy, eukalyptu, mäty piepornej, levandule a šalvie. Tieto oleje môžu byť použité v čistom stave alebo v kombinácii s inými prísadami, ako sú olivový olej alebo kokosový olej, na vytvorenie domáceho repelentu.

Esenciálne oleje sa môžu nanášať na pokožku alebo odev alebo sa môžu pridať do aromalampy alebo difúzora. Môžu byť tiež pridané do domáceho mydla alebo sprchového gélu.

Prírodné repelenty sú často menej účinné ako chemické repelenty, ale môžu byť menej dráždivé pre pokožku a môžu mať príjemnú vôňu. Treba však dávať pozor, pretože niektoré esenciálne oleje môžu spôsobiť alergické reakcie u niektorých ľudí. Pred použitím by ste mali vyskúšať malé množstvo repelentu na malom kúsku pokožky a pozorovať, či nedôjde k alergickej reakcii.

Okrem esenciálnych olejov existuje niekoľko ďalších prírodných látok, ktoré môžu pôsobiť ako repelenty. Patrí medzi ne napríklad citrónová kôra, cesnak, cibuľa. Tiež sa odporúča používať preventívne opatrenia, ako sú sieťky proti hmyzu, oblečenie s dlhým rukávom a nohavicami a uzavretie otvorov v dome alebo vonku, aby ste sa chránili pred hmyzom.