Zemplínska Šírava

Zemplínska Šírava je vodná nádrž v juhovýchodnej časti Slovenska, ktorá je súčasťou rieky Bodrog. Bola vybudovaná v rokoch 1971-1977 a slúži na vodohospodárske účely, ako napríklad zabezpečenie stabilnej dodávky pitnej vody pre okolité oblasti, hydroelektrická výroba elektrickej energie a na reguláciu prietoku vody v rieke.

Nádrž má celkovú kapacitu 1,49 miliárd m³ a plochu 7,4 km². Má dlhú betónovú hrádzu, ktorá meria 7,2 km a jej maximálna hladina je 127,5 m nad morom.

Zemplínska Šírava je tiež veľmi obľúbená turistická destinácia, ktorá ponúka široké spektrum aktivít, ako napríklad plávanie, rybárstvo, jachting, windsurfing a ďalšie vodné športy. Nádrž tiež ponúka množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, ako aj mnoho ubytovacích možností v okolitých dedinách.

Okolo nádrže sa tiež nachádza veľké množstvo zelene, ktorá poskytuje vynikajúce podmienky pre rôzne druhy rastlín a živočíchov. To znamená, že Zemplínska Šírava je dôležitým útočiskom pre množstvo druhov vtákov, ktoré sa tu počas leta zdržiavajú a tiež pre množstvo druhov rýb, ktoré sa tu dajú uloviť.

Zemplínska Šírava je dôležitým vodohospodárskym a turistickým centrom v juhovýchodnej časti Slovinska, ktorá ponúka veľa možností pre rôzne druhy aktivít a zároveň chráni prírodu a biodiverzitu v okolí.