Nasledovný článok slúži pre menej skúsených ľudí, ktorí potrebujú pomoc pri výbere fotopasce, ak máte s fotopascami skúsenosti nižšie uvedené informácie nemusíte brať v úvahu, slúžia len ako odporúčanie na základe našich skúseností.

 

V prvom rade si musíte určiť na čo fotopascu potrebujete, najčastejšie sa fotopasca kupuje na tieto dva účely:

monitorovanie zveri
ochrana majetku
Na monitorovanie zveri väčšine ľuďom stačia fotopasce bez MMS/GPRS funkcie (teda neposielajú správy na mobil)

Čo to znamená? Fotopasca nafotí zver a vy si snímky pozriete na mieste pri kontrole fotopasce na zabudovanej obrazovke alebo vyberiete SD kartu a snímky otvoríte na počítači alebo inom prístroji, ktorý číta SD karty. Na tento účel vám výborne poslúži napríklad fotopasca Wachman King alebo Wachman Solar, ktorá má viditeľný prísvit avšak zver to neplaší a viditeľný prísvit je silnejší ako neviditeľný preto budete mať lepšie nočné snímky.

 

Na ochranu majetku väčšina ľudí volí MMS fotopasce s odosielaním správ na mobil pretože potrebujú byť ihneď informovaný o akomkoľvek pohybe (napr. ochrana bytu, chaty, firmy...) opäť platí, že existujú výnimky, ak vám stačí, že "záškodníka" odhalíte až dodatočne keď si prezriete snímky tak vám bude stačiť aj fotopasca bez funkcie MMS, najpredávanejšie fotopasce na ochranu majetku sú Welltar 7310 4G alebo Wachman Rio

Plánujete prvú fotopascu a nie ste technický typ? V tom prípade zvážte jeden z lacnejších modelov, majú veľmi jednoduché nastavenie a kvalitou snímok nesklamú:

Najlacnejšie fotopasce

Ako vyberať fotopascu?
Pred tým ako si vyberiete fotopascu si musíte odpovedať na otázku, čo bude jej prvoradá úloha. Ak potrebujete strážiť objekt, kde nepredpokladáte častý pohyb (napr. stráženie pred zlodejmi) jednoznačne odporúčame fotopascu s funkciou MMS keďže táto fotopasca vás prakticky okamžite upozorní. Ďalej sú v ponuke klasické fotopasce na SD kartu, k týmto fotopasciam musíte reálne prísť a zobrať si SD kartu, z tejto karty si následne fotky prezeráte, tieto fotopasce sú najrozšírenejšie a ich ceny sú rozdielne hlavne podľa značky a kvality fotiek, aké sú schopné vyhotoviť, posledná skupina fotopascí sú fotopasce najdrahšie, sú to takzvané LIVE fotopasce, pomocou nich môžete sledovať naživo čo sa deje v jej okolí cez internet.

Ako je to s fotopascami s funkciou MMS? (fotky na e-mail/mobil)
Pri fotopasciach s MMS je potrebné počítať s dodatočnými nákladmi na prevádzku fotopasce keďže MMS správy sú spoplatnené, podľa našich posledných informácií je možné si u operátorov zakúpiť výhodný balík služieb ktorom je neobmedzené množstvo MMS na mesiac.

Čo sú fotopasce a ako fungujú?
Fotopasce obsahujú digitálny fotoaparát, ktorého spúšť sa aktivuje keď sa v jeho okolí niečo alebo niekto pohybuje. Vďaka čomu môžete sledovať pohyb lesnej zveri či chrániť svoj majetok. Fotopasce majú široké využitie môžu strážiť v podstate čokoľvek, nad čím potrebujete mať neustáli dohľad. Všetky fotopasce navyše dokážu natáčať krátke videosekvencie, niektoré aj v HD kvalite.

Niektoré fotopasce dokážu posielať práve nasnímané zábery na mobil prípadne e-mail. Ďalej sú niektoré fotopasce vybavené neviditeľným bleskom, čo odporúčame najmä ak je šanca, že by Vám bola fotopasca odcudzená.

Fotky a videá, ktoré fotopasce nasnímajú, sa ukladajú na klasické pamäťové SD karty a k napájaniu fotopasce sa používajú alkalické alebo ideálne lítiové batérie. Prípadne je možné fotopascu doplniť externým napájaním. Použitie akumulátorov však môže byť najmä v zime problematické.