Ako vybrať

 1. Ako vybrať nočné videnie

  Veľký článok o nočnom videní, ako funguje a ako vybrať.
  Tento článok je určený k tomu, aby Vám pomohol vybrať si správny druh prístroja pre nočné videnie (NV), ktorý bude vhodný pre Vaše účely, rozpočet a špecifické potreby. Je veľa nejasností, pokiaľ ide o prístroje na nočné videnie. Hoci existujú puškohlady na nočné videnie, monokulárne a binokulárne ďalekohľady, mnohokrát budú tieto prístroje nazývané "okuliarmi", čo nie je správne a okuliare na nočné videnie v skutočnosti nemusia byť správny druh prístroja pre nočné videnie podľa Vašich predstáv. Práve preto by Vám tento článok mal objasniť niektoré z bežných mylných predstáv, pokiaľ ide o prístroje na nočné videnie.


  Najskôr si poďme definovať, čo nočné videnie je a čo nie je. Nočné videnie je elektro-optický prístroj umožňujúci jeho užívateľovi vidieť v tmavom prostredí. Zariadenie pre nočné videnie môžu byť analógové alebo digitálne. Nočným videním NIE JE zariadenie, ktoré umožňuje jeho užívateľovi vidieť teplo, ktoré

  Čítaj viac »
 2. Ako vybrať fotopascu | čo radia profesionáli?

  Nasledovný článok slúži pre menej skúsených ľudí, ktorí potrebujú pomoc pri výbere fotopasce, ak máte s fotopascami skúsenosti nižšie uvedené informácie nemusíte brať v úvahu, slúžia len ako odporúčanie na základe našich skúseností.

   

  V prvom rade si musíte určiť na čo fotopascu potrebujete, najčastejšie sa fotopasca kupuje na tieto dva účely:

  monitorovanie zveri
  ochrana majetku
  Na monitorovanie zveri väčšine ľuďom stačia fotopasce bez MMS/GPRS funkcie (teda neposielajú správy na mobil)

  Čo to znamená? Fotopasca nafotí zver a vy si snímky pozriete na mieste pri kontrole fotopasce na zabudovanej obrazovke alebo vyberiete SD kartu a snímky otvoríte na počítači alebo inom prístroji, ktorý číta SD karty. Na tento účel vám výborne poslúži napríklad fotopasca Wachman King alebo Wachman Solar, ktorá má viditeľný prísvit avšak zver to neplaší a viditeľný prísvit je silnejší ako neviditeľný preto budete mať lepšie nočné snímky.

   

  Na o

  Čítaj viac »
 3. Ako vybrať termovíziu - termokameru

  Výber termokamery - ako vybrať termovíziu

  Termokamery alebo termovízie zohrávajú dôležitú úlohu v bezdotykovom meraní teploty, kontrole výrobných procesov, v identifikácii tepelných stôp s využitím v priemyselných aplikáciách, v oblasti stavebníctva, pre detekcii úniku plynu, ako meracie prístroje, v hasičstve, alebo len na pozorovanie prírody a lov. Môžu byť stacionárne alebo mobilné. IP termovízie, procesné termokamery alebo termokamery sledujúce protipožiarnu bezpečnosť pracujú na princípe vyhľadávania možných zlyhaní elektrických obvodov alebo systémov, a to skôr, ako nastanú. Kým technológia je pomerne pokročilá, myšlienka je úplne jednoduchá: takmer všetky predmety vyžarujú určitú teplotu, napr. elektrosúčiastky sa pred poruchou zahrievajú, a tak sa zvyšuje ich teplota. Tepelná kontrola je preto cenný a nákladovo efektívny nástroj pre skorú diagnostiku porúch v mnohých priemyselných zariadeniach. Vzhľadom k tomu, že pri typických elektrických poruchách dochádza k miernemu zvýše

  Čítaj viac »
 4. Ako vybrať ďalekohľad | čo radia profesionáli?

  Ďalekohľad si vyberáme najmä podľa účelu, na ktorý ho chceme využívať. Na turistiku sú najvhodnejšie ďalekohľady menších rozmerov ako napr. 10x25, 10x32. Na poľovné účely si vyberáme ďalekohľad väčších rozmerov, vodeodolné a odolné voči zahmlievaniu (plnené dusíkom) a vhodné je ak sú aj pogumované kvôli väčšej odolnosti, najobľúbenejšie poľovnícke ďalekohľady u nás majú rozmery 7x50, 10x50, 10x56 a najmä ďalekohľady 8x56

  Ako vybrať ďalekohľad na turistiku

  Na turistiku je vhodný malý ďalekohľad, odporúčame rozmery napríklad 10x25, 10x32, 8x40, vyvarujte sa príliš veľkému priblíženiu, 10x až 12x by malo byť pre vás maximum, väčšie priblíženie je na škodu veci pretože pri veľkom priblížení sa vám do obrazu prenáša príliš veľké chvenie z rúk a obraz budete mať roztrasený a bez statívu nič neuvidíte, a na turistiku si statív berie málokto.

   
  Čítaj viac »
 5. Ako vybrať taktický batoh

  Ak hľadáte taktický batoh, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov, ktoré pomôžu určiť, ktorý batoh bude pre vás najvhodnejší. Tu je niekoľko vecí, na ktoré by ste sa mali pozrieť:

  1. Veľkosť: Zvoľte batoh, ktorý je dostatočne veľký na to, aby pojal všetko, čo potrebujete, ale zároveň nie je príliš veľký, aby sa vám ťažko niesol.

  2. Nosnosť: Vyberte si batoh s dostatočne pevným dnom a ramennými popruhmi, aby dokázal zniesť váhu, ktorú budete nosiť.

  3. Praktickosť: Zvážte, aké funkcie sú pre vás dôležité, ako napríklad vnútorné a vonkajšie vrecká, dve ramenné popruhy alebo jednu ramennú popruh pre nosenie ako tašku.

  4. Vodeodolnosť: Ak budete nosiť batoh v daždi alebo na mokrom mieste, zvážte batoh s dobrou vodeodolnosťou.

  5. Materiál: Vyberte si batoh z kvalitného materiálu, ktorý je odolný proti opotrebovaniu a poškodeniu.

  6. Cenový rozsah: Určite si

  Čítaj viac »