Thinsulate

Thinsulate

Thinsulate – čo to je?

Thinsulate izolačný materiál na oblečenie a obuv

Thinsulate je druh látky, ktorá sa vyrába zo syntetických vlákien, ktoré majú veľmi dobrú tepelnú izoláciu a používa pri výrobe oblečenia. Slovo thinsulate predstavuje dve slová: thin – tenký a insulate – izolovať. Tento materiál sa začal vyrábať v roku 1979 spoločnosťou 3M Corporation.


 

Vlákna Thinsulate majú priemer 15 mikrometrov a sú tenšie ako bežné polyesterové vlákna, ktoré sa používajú pri výrobe teplého oblečenia ako napr. rukavíc alebo zimných búnd. Vlákna Thinsulate sú v porovnaní s tradičnými izolačnými materiálmi účinnejšie v dôsledku zvýšenej hustoty vlákien, ktoré majú zároveň menšiu veľkosť. Ako pri väčšine izolačných materiálov, medzery medzi vláknami nielen ovplyvňujú tepelné straty, ale tiež umožňujú odvádzať vlhkosť. Izolačné vlastnosti týchto vlákien sú prospešné hlavne z týchto dvoch dôvodov.

Hodnoty termo odporu (R) thinsulate vlákien sa líšia podľa konkrétnej hrúbky a konštrukcie tkaniny. Tieto hodnoty sa pohybujú od 1,6 pre 80g tkaniny až po 2,9 pre 200g tkaniny. Thinsulate sa považuje za „najteplejšiu tenkú termoizolačnú látku“, ktorá je momentálne k dispozícii. V skutočnosti pri porovnaní rovnakých hrúbok tkanín poskytuje thinsulate o 1,5 krát väčšie teplo ako perie a je asi 2 krát teplejší ako iné pružné druhy termolátok. Pritom množstvo vody, ktoré absorbuje je menšie ako 1%  hmotnosti, čiže svoju izolačné vlastnosti si zachováva aj vo vlhkom prostredí.

Ako uvádza výrobca, tak rôzne druhu vlákien Thinsulate sa vyrábajú z rôznych zmesí polymérov. Najčastejšie sa používa zmes polyetyléntereftalátu alebo zmes polyetyléntereftalátu a polypropylénu. Niektoré iné materiály majú prímesy polyetyléntereftalátov-polyetylén isoftalát kopolymér a akryl.

Pôvodný materiál Thinsulate Insulation bol vždy jedným s najteplejších odevných termoizolácií na trhu.

O niečo vyšší stupeň je látka Thinsulate Ultra Insulation, ktorá je o krok ďalej a predstavuje o niečo hrubší materiál, ktorý je aj napriek tomu dostatočne tenký a pružný. Táto látka je mimoriadne mäkká a stlačiteľná, čím je dostatočne flexibilná aj pre výrobu rukavíc.

Pre veľmi špecifickú a náročnú klientelu vytvorila spoločnosť ďalší materiál Thinsulate Ultra Insulation Extreme. Je vyrobený z 55% podielu  polyesteru a 45% podielu  olefinov a je zároveň umývateľný a chemicky čistiteľný. Tento materiál spĺňa termoizolačné požiadavky aj pre najtvrdšie klimatické podmienky na Zemi.

Materiál Thinsulate Ultra Insulation Aktive je tenší člen rady materiálov Ultra. Je to priedušný a trvanlivý materiál vyrobený zo 65% podielu olefínov a 35% recyklovaných polyesterových vlákien ( tie obsahujú minimálne 25% post-spotrebiteľského odpadu, ako sú recyklované pet fľaše). Čiže tento materiál je aj veľmi priateľský k životnému prostrediu.

Čo robí izoláciu Thinsulate takou efektívnou? Sú to predovšetkým jej vlákna. Izolácia, ktorá pracuje dvomi spôsobmi: za prvé tým, že zachytáva vzduch (chráni pred vetrom). Čím viac vzduchu zachytí, tým je izolácia účinnejšia. Po druhé sálavé teplo ľudského tela dokáže odraziť späť.

Unikátne vlákna Thinsulate sú asi desaťkrát tenšie ako vlákna z iných syntetických izolácií, čo znamená, že sú oveľa účinnejšie pri ochrane pred prenikaním vzduchu cez ne, a tak účinnejšie udržia človeka v teple a pohodlí. Znamená to tiež, že je viac vlákien nahromadených v rovnakom priestore, kde môžu spätne odraziť viac sálavého tepla.

Výkon izolácie Thinsulate nebol znížený ani opakovaným testovaním, to znamená praním a ani suchým čistením. V skutočnosti aj pri opakovanom praní testy ukázali relatívne nezmenenú hodnotu termo odporu.

40 gramovú izoláciu Thinsulate je odporúčané používať za chladného počasia alebo pri vysokej úrovni aktivity a to vtedy, keď používateľ dokáže vygenerovať veľa telesného tepla.

70 gramová izolácia Thinsulate sa odporúča pri veľmi chladnom počasí alebo pri miernej úrovni aktivity vtedy, keď použivateľ vygeneruje málo telesného tepla.

100 gramová izolácia Thinsulate sa odporúča pre veľmi chladné počasie alebo pri veľmi ľahkých úrovniach aktivít.

150 gramová izolácia Thinsulate sa odporúča pre extrémne chladné podmienky, alebo vtedy, keď používateľ vygeneruje len minimálne množstvo tepla


 

Thinsulate použitie

Materiál Thinsulate sa používa hlavne vo výrobkoch pre turistov a outdoor nadšencov, v turistickej obuvi a oblečení, v spacákoch a podobne, ďalej pre poľovníkov a rybárov v poľovníckej obuvi a poľovníckom oblečení, jednoducho všade tam, kde je potrebné dosiahnuť maximálnu tepelnú izoláciu.

Web výrobcu: https://www.3m.com/3M/en_US/thinsulate-us


kl. slová:

  • Thinsulate obuv
  • Thinsulate oblečenie
  • Thinsulate rukavice
  • Thinsulate čiapka
  • Thinsulate nohavice
← Predchádzajúce Ďalšie →