Turčianska Štiavnička je malá obec, ktorá sa nachádza na podhorí Veľkej Fatry a je vzdialená 9 km na východ od Martina. Obec je známa pre svoje krásne výhľady a nádherné okolie, ako aj pre svoju bohatú históriu.

V obci prúdi Kantorský potok, ktorý je prítokom rieky Váh. Oblasť, ktorá sa nachádza južne nad obcou, má názov Dunino. Tento názov je pravdepodobne odvodený od slova "dunieť", pretože pri silnejších zvukoch sa z nej ozýva zvuk z každej strany. Dunino býva často miestom pre rôzne kultúrne a spoločenské akcie, ako napríklad palenie Jánskej vatry.

Územie Turčianskej Štiavničky má stopy staroslovienskeho osídlenia a prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1474. V minulosti patrila k Sklabinskému hradu a neskôr k Révayovcom a Ujhelyovcom. Obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom, prácou v lesoch a domácou výrobou plátna.

V obci sa nachádza aj významná pamiatka - Révayovský kaštieľ. Táto dvojpodlažná budova sa formovala od konca 16. storočia do druhej polovice 19. storočia a je zložená z niekoľkých častí, ako napríklad parku, kaštieľa samotného a oranžérie. Kaštieľ má bohatú históriu a prešiel mnohými úpravami a prístavbami počas storočí.

Turčianska Štiavnička je pre svoju krásu, históriu a významné pamiatky jedinečným miestom, ktoré stojí za návštevu. Obec je skutočne klenotom našej kultúrnej dedičiny a zostane v pamäti každého, kto ju navštívi.