Oceľ 5Cr15MoV je druh martenzitické chrómové ocele, ktorá sa často používa na výrobu nožov, nožníc a iných nástrojov. Táto oceľ sa vyznačuje vysokou pevnosťou, dobrou tvrdosťou a dobrými tepelno-mechanickými vlastnosťami.

Skladá sa z uhlíka, chrómu, manganu, molibdénu, vanadiu a molybdénu. Obsah chrómu v tejto ocele je 5%, čo znamená, že má dobrú odolnosť proti korózii. Obsah molybdénu zvyšuje tvrdosť a pevnosť ocele.

Vďaka svojim vlastnostiam sa oceľ 5Cr15MoV často používa na výrobu nožov, nožníc a nástrojov na rezanie. Môže byť tiež spracovávaná rôznymi spôsobmi, ako je kovanie, tvarovanie a brúsenie, čo umožňuje vytvoriť rôzne tvarové konfigurácie a povrchové úpravy.

Jeho vlastnosti sú lepšie ako v prípade ocele 5Cr13, pretože obsah molybdénu dáva vyššiu tvrdosť a pevnosť, ktoré sa ukázali byť výhodnými pre výrobu nožov a ďalších nástrojov, ktoré sú často vystavované zaťaženiu a opotrebeniu.

Oceľ 5Cr15MoV je vynikajúca voľba pre výrobu nožov, nožníc a rôznych nástrojov s vysokou pevnosťou a odolnosťou proti korózii, avšak, ako v prípade každej ocele je dôležité správne spracovať a údržba aby sme zachovali jej kvalitné vlastnosti.