Lugo je mesto nachádzajúce sa na severe Španielska v provincii Lugo, v regióne Galícia. Mesto sa nachádza približne 100 kilometrov východne od galícijskeho hlavného mesta Santiago de Compostela. Lugo je jedným z najstarších miest v Galícii a má bohatú históriu a kultúru.

Najznámejšou a najcharakteristickejšou pamiatkou v Lugu je rímske opevnené hradby, známe ako "Muralla Romana de Lugo". Táto starodávná hradba je jedinou v celej Európe, ktorá je stále celkom zachovaná a obklopuje historické jadro mesta. Je to jedno z najdôležitejších svetových dedičstiev UNESCO a je obľúbenou atrakciou pre turistov.

Okrem rímskych hradieb má Lugo aj ďalšie historické pamiatky, ako napríklad katedrálu svätého Františka alebo románsky most Ponte Romana, ktorý prechádza cez rieku Miño.

Lugo je aj dôležitým hospodárskym a obchodným centrom regiónu Galícia. Má rozmanitý priemysel, vrátane potravinárskeho, textilného a automobilového priemyslu. Okrem toho je Lugo známy svojou gastronómiou, najmä chutnými morskými plodmi a tradíciou podávania lahodnej octovej kapusty, známej ako "lacón con grelos".

Mesto Lugo má tiež dôležitú úlohu v miestnej kultúre, najmä počas sviatku Arde Lucus, ktorý sa koná každoročne v júni. Počas tohto festivalu sa mesto oživí a obyvatelia sa oblečú do rímskych kostýmov, organizujú sa historické rekonštrukcie a rôzne podujatia.

Lugo je krásne mesto s bohatou históriou a kultúrou, ktoré ponúka návštevníkom mnoho atrakcií a príležitostí na objavovanie.