Rožňava je mesto nachádzajúce sa na východe Slovenska, v Košickom kraji. Je to historické a kultúrne centrum regiónu Gemer. Mesto sa nachádza v údolí rieky Slaná, medzi Slovenským rudohorím a Volovskými vrchmi.

Rožňava je známa svojimi bohatými baníckymi tradíciami a historickým dedičstvom. V minulosti sa v okolí mesta ťažili drahé kovy, ako zlato a striebro, a preto sa Rožňava stala významným baníckym centrom. V súčasnosti je možné navštíviť banské múzeum a podzemnú banskú expozíciu, kde si návštevníci môžu prezrieť históriu ťažby v tejto oblasti.

Mesto Rožňava má aj pekné historické centrum s úzkymi uličkami, zachovalými historickými budovami a námestím. Medzi významné pamiatky patria Rožňavský kaštieľ, Evanjelický kostol, Katedrálny kostol svätého Františka Xaverského a ďalšie.

Okolie Rožňavy ponúka aj príležitosť pre turistiku a výlety do prírody. V blízkosti sa nachádza Slovenský kras, známy pre svoje jaskyne, ako napríklad Domica, Gombasecká jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa a ďalšie.

Rožňava je dôležitým centrom kultúry, obchodu a služieb v tomto regióne Slovenska. Mesto ponúka rôzne možnosti pre nákupy, reštaurácie, ubytovanie a kultúrne podujatia.